hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Varga Mihály dicsérte a családi adókedvezmény rendszerét

  • MTI/Adózóna

Tavaly mintegy 288 milliárd forintot hagyott a kormány a családoknál, 23,5 milliárddal többet, mint 2016-ban. A családi kedvezménynek köszönhetően átlagosan 262 ezer forint adót spóroltak a szülők tavaly – tájékoztatta Varga Mihály pénzügyminiszter az MTI-t.

A tavalyi 288 milliárd forintos összeg több mint húszszorosa annak, amit a balliberális kormányok az utolsó évükben adókedvezményként adtak a családoknak – tette hozzá a tárcavezető.

Kiemelte: évről évre egyre több pénz marad a kisgyermekeseknél, az előzetes számítások szerint a kétgyermekes kedvezmény emelésének és a keresetek folyamatos emelkedésének köszönhetően a családi kedvezmény révén megtakarított összeg az idén meghaladhatja a 310 milliárd forintot is.

Varga Mihály elmondta: a személyijövedelemadó-bevallások adatai szerint majd minden negyedik magánszemély csökkentette adóját a családi kedvezménnyel. 2011-től 2019-ig – az előzetes számítások szerint – 2250 milliárd forintot hagy a kormány a családoknál adó- illetve járulékkedvezmény formájában.

A családi adókedvezmények hazai rendszerét 2011 eleje óta az állandóság és a kiszámíthatóság jellemzi. Az adóügyekben ez mindenkor fontos, és különösen igaz ez azokra az előírásokra, amelyek a gyermekvállalást kívánják elősegíteni, támogatni – fogalmazott a pénzügyminiszter. A nyolc évvel ezelőtti szabályokat felidézve elmondta, hogy 2010-ben még az előző, szocialista-liberális kormány adórendszere volt érvényben, amikor mindösszesen 12 milliárd forintot fordított az állam családi adókedvezményre, és a nagycsaládosoknak járt csupán néhány ezer forintos havi enyhítés.

2017-ben a gyermekvállalás elismert költségeként 288 milliárd forint maradt a családoknál, 23,5 milliárddal több, mint 2016-ban. Technikailag az összeg 80 százalékával a fizetendő személyi jövedelemadót csökkentették az érintettek, a maradék összeggel pedig a járulékot. 2014 óta ugyanis a személyi jövedelemadó mellett az egészségügyi és a nyugdíjjárulékból is levonható a családi kedvezmény, utóbbi címén tavaly 56 milliárd forint maradt a családoknál – részletezte a bevallási adatokat Varga Mihály.

A tavalyi év nagy nyertesei a kétgyermekesek voltak, akik 2017-ben 60 ezer forinttal költhettek többet gyermekeikre, mint egy évvel korábban. Varga Mihály megjegyezte, hogy a kétgyermekesek családi adókedvezményének 2016 és 2019 közötti duplázása – mely szerint jövőre már havi 40 ezer forint lesz a kétgyermekes szülőknél hagyott összeg – demográfiai szempontból is lényeges lépés lehet.

Varga Mihály emlékeztetett, hogy ez volt a második olyan év, amikor a szerzett jövedelmek bevallásával a magánszemélyeknek nem kellett bíbelődniük. A tavaly szerzett jövedelmekről az elszámolást ugyanis a NAV mintegy 5 millió állampolgárnak készítette el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink