hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Változnak a pénztárgépszabályok: erre figyeljen a masszőr!

  • adozona.hu

Masszőr egyéni vállalkozó eddigi vendégeinek nyugtát állított ki, 2016. 09. 30-ától havi adatszolgáltatást jelentene, úgy, hogy vendégeinek számlát állít ki. Azt kérdezte: a PTGSZLAB nyomtatványt be kell küldeni mint bejelentkezést, vagy elegendő a havi adatszolgáltatás teljesítése a PTGSZLAH nyomtatványon? Ha bejelentés is van, mit kell jelölni a PTGSZLABerre nyomtatványon? Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.

A 48/2013. (XI.15.) NGM rendelet 1. számú melléklete sorolja fel azon tevékenységeket, amelyek folytatása esetén a vállalkozó csak online pénztárgép használatával tehet eleget nyugtaadási kötelezettségének, feltéve, hogy ennek feltételei egyébként az áfatörvény alapján fennállnak. A pénztárrendelet tevékenységenként határozza meg, hogy – az áfatörvény 166. § (2) bekezdésében foglalt feltétel teljesülése hiányában – nyugtaadási kötelezettségüknek kik azok, akik kizárólag pénztárgéppel tehetnek eleget. Ezek közt szerepel szeptember 30-ától a TEÁOR 9604 – Fizikai közérzetet javító szolgáltatás. Ebbe a szakágazatba tartozik: a törökfürdők, szaunák és gőzfürdők, szoláriumok, gyógyfürdők, fogyasztó- és karcsúsítószalonok, masszázsszalonok stb. tevékenysége. Tehát, ha a vendégei részére egy adott standard helyen masszázs tevékenységet végez, akkor az előző szabályok szerint felmerül a pénztárgépes nyugtaadási kötelezettség – emlékeztetett válaszában a szabályok változására Szolnoki Béla.

Az előzőeken túl a kérdező figyelmébe ajánlotta az adóhatóság által „Ki kötelezett pénztárgéppel, taxaméterrel teljesíteni a nyugtaadási kötelezettséget” címmel, 2013. április 26-án közzétett tájékoztatóját, amely részletes, példákkal is illusztrált eligazítást ad a kötelezettség helyes értelmezéséhez és alkalmazásához. Szakértőnk megjegyezte: annak ellenére, hogy az ott hivatkozott jogszabály már nem hatályos, a jelenleg hatályos jogszabály is (48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet 1. melléklete) hasonlóan határozza meg a kötelezetti kört.

A rendelet 1. számú mellékletének 1/b. pontjában felsorolt tevékenységek körében az adóalanynak a felsorolásban szereplő tevékenységei tekintetében az üzletben, mozgóboltban folytatott tevékenységeit illetően áll fenn a pénztárgéppel történő nyugtaadás kötelezettsége.

Fontos, hogy a rendelet 1. melléklet 1/b. pontja szerinti felsorolásában szereplő, de nem kereskedelmi, hanem szolgáltatási tevékenységek esetében is fennáll a gépi nyugtaadási kötelezettség, amennyiben azok nyújtása üzletben történik (függetlenül attól, hogy a kereskedelmi törvény üzletre vonatkozó definíciója a szolgáltatási tevékenységet nem, csak a kereskedelmi tevékenységet említi). Ugyanakkor, ha a konkrét szolgáltatásra az igénybevevők otthonában kerül sor, akkor az előzőek már nem teljesülnek, azaz a pénztárgépes nyugtaadási kötelem sem áll fenn, hiszen nincs szó üzletről, mozgóboltról. Ilyenkor viszont, ha számlát állítanak ki, akkor azt nem a pénztárgépes nyugta helyett teszik, így az ezen tényállás mellett kiállított számlára sem terjed ki a hivatkozott adatszolgáltatási kötelezettség. Ilyen esetekben még a kézi kiállítási nyugta fordulhat elő, amire szintén nem vonatkozik az adatszolgáltatás. Tehát, ha a masszőr a vendégei otthonában nyújtja a szolgáltatást, akkor nincs pénztárgépes nyugtaadási kötelezettsége és adatszolgáltatási kötelme sem.

Ettől eltér az eset, amikor az egyéni vállalkozó a telephelyén, vagy egy standard helyén (például masszázsszalon) fogadja a vendégeit, hiszen ilyenkor a készpénzes fizetésnél az előzőek tükrében pénztárgépes nyugtát kellene adni, kivéve, ha a vendég kimondottan számlát kér. Ha a nyugta helyett is minden esetben számlát állít ki kizárólagosan a vállalkozó, akkor PTGSZLAB nyomtatványt a rendelet 1. melléklete szerinti tevékenységének megkezdését követő 5 napon be kell küldenie az adóhatóság felé, amelyen bejelenti az adott üzlet nevét, címét, valamint a pénzátvételi hely jellegét (állandó, mozgó, változó).

A havi adatszolgáltatás teljesítésére a PTGSZLAH adatlap szolgál. Ezt az tölti ki, aki – a rendelet 1. § (1) bekezdése alapján – pénztárgép használatra kötelezett olyan adóalany, aki a nyugtakibocsátási kötelezettségét az áfatörvény 166. § (2) bekezdésében foglaltak szerint számla kibocsátásával teljesíti. Ennek kitöltése előtt érdemes áttanulmányozni a „Kitöltési útmutató a PTGSZLAH adatlaphoz” kiadványt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink