hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Változik a de minimis támogatások értékhatára

  • NAV

Megjelent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján a 2020/4. Adózási kérdés, amely összefoglalja a mezőgazdasági de minimis támogatások értékhatárának változásáról szóló legfontosabb információkat.

Az Európai Unió Bizottsága 2019. február 21-én elfogadta az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a mezőgazdasági ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról szóló 1408/2013/EU rendelet (a továbbiakban: mezőgazdasági de minimis rendelet) módosításáról szóló 2019/316/EU rendeletet (a továbbiakban: módosító rendelet). A módosító rendelet 2019. március 14-én lépett hatályba.

A módosítás eredményeként a csekély összegű támogatás egyéni keretösszege az eddigi, három pénzügyi évenként és vállalatcsoportonként értendő 15 ezer eurós csekély összegű támogatási keret általánosan 20 ezer euróra emelkedett.

A módosítás következtében a mezőgazdasági de minimis rendelet 3. cikkének (3a) bekezdése azonban lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy az egy és ugyanazon vállalkozásnak nyújtott csekély összegű támogatás összege elérje bármely, három pénzügyi évet felölelő időszakban maximálisan a 25 ezer eurót. A csekély összegű támogatás 25 ezer euróra történő emelése esetén (az éves mezőgazdasági termelés 1,5 százalékának megfelelő összegű országos keret és a csekély összegű támogatások központi nyilvántartása mellett) ágazati korlátot kell alkalmazni a támogatási rendszerben.

Magyarország a magasabb összegű, 25 ezer eurós egyéni keretösszeget választotta, tekintettel arra, hogy a mezőgazdasági és halászati csekély összegű támogatások már 2007 óta központi nyilvántartásban kerülnek rögzítésre.

Ezen túlmenően – figyelemmel a módosító rendelet 2019. március 14-ei hatályba lépésére – a módosító rendeletben megfogalmazott rendelkezéseket csak előremutatóan lehet alkalmazni, visszamenőlegesen nem. A 2019. március 14-e előtt meghozott támogatási döntések esetében a döntés időpillanatában hatályos, a mezőgazdasági de minimis rendeletben meghatározott 15 ezer euró/egy és ugyanazon vállalkozó/3 év mértékű egyéni keret az irányadó.

Ahhoz, hogy a megemelt összegű egyéni keretösszeg alkalmazható legyen az ágazati korlátra vonatkozó miniszteri rendeletek módosítása vált szükségessé. Az Agrárminisztérium a mezőgazdasági de minimis rendelet módosításával érintett miniszteri rendeleteket az egyes mezőgazdasági csekély összegű támogatásokat szabályozó miniszteri rendeletek módosításáról szóló 14/2019. (IV. 10.) AM rendelettel módosította.

Figyelemmel arra, hogy a módosító rendelet alapján elindított AM rendelettel megvalósult módosítások 2019. április 11-én léptek hatályba, ezért a megemelt összegű egyéni keretek – és az ágazati korlátra vonatkozó szabályok is – csak ettől az időponttól alkalmazandóak.

A NAV 2020/4. Adózási kérdést ITT érik el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink