hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vállalkozási forma, adózási mód – fontos kezdeti döntések

  • Kocsis Zoltán közgazdász, Dr. Szeiler & Partners Könyvelő és Adótanácsadó Iroda

A magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások nagy részéről elmondható, hogy nem adózik tudatosan. Tapasztalatok szerint a legtöbb vállalkozás a nélkül kezdi el a működését, hogy tudná, hogyan kell adózni, milyen egyéb előírásoknak kell megfelelni, és milyen kockázatokkal kell számolni.

Írásunknak nem célja a különböző cégformák részletes szabályainak felsorolása, annál inkább a figyelem felkeltése, hogy miket kell mérlegelni a vállalkozási forma megválasztása előtt. Fontos, hogy az induláskor tudjuk, a kívánt tevékenységet milyen vállalkozási formában szeretnénk végezni, és ahhoz milyen adózási lehetőség kapcsolódik.

1. Vállalkozási forma meghatározása

Nem mindegy, hogy valamit egyik napról a másikra bejelenthető egyéni vállalkozásként, korlátlan felelősséggel rendelkező vállalkozásként vagy korlátolt felelősséggel rendelkező vállalkozásként folytatunk.

A könnyedén létrehozható, szüneteltethető és gyorsan megszüntethető egyéni vállalkozást, amely akár katás adózást is választhat, cserében korlátlan a felelősségük, tehát azonnal a magánvagyonunkkal is felelünk.

Választhatjuk a viszonylag kis befektetést igénylő, de már cégbejegyzéshez kötött vállalkozási formát a bt.-t, ahol szintén katázhatunk és szintén korlátlan a felelősségünk, de csak akkor ha a bt. nem tudja az esetlegesen felhalmozásra kerülő tartozást kifizetni. Illetve ne felejtsük el, hogy egy bt.-t már meg is kell szüntetni végelszámolási vagy felszámolási eljárás keretében, ha már nincs rá szükségünk.

De választhatjuk a korlátolt felelősségű cégbejegyzéshez kötött formákat is, mint például a kft.-t minimum 3 millió forintos törzstőkével vagy a presztízst képviselő részvénytársaság formát, zrt.-nél 5 millió forintos, nyrt.-nél 20 millió forintos törzstőkével – ahol egyes esetekben – csak papíron kerül be a pénz a társaságba, és kapásból 3-5-20 millió forintos házipénztárral nyitunk. A korlátolt felelősségnek az előnye, hogy alapvetően a törzstőke erejéig felelünk, bővebb elszámolási lehetőségünk van, cserébe bonyolultabb lesz a könyvvezetés és adózásunk, és ugyanúgy meg kell szüntetnünk, mint az előző cégformát. Természetesen ez egy „forgalomképesebb” cégforma.

Jelen írásunknak nem célja a különböző cégformák részletes szabályainak felsorolása, csak a figyelem felébresztése, hogy miket kell mérlegelni a vállalkozási forma megválasztása előtt.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy az adózási mód meghatározásakor mit érdemes mérlegelni, mire kell figyelni a szerződésnél és a számlázásnál!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink