hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Uniós pénzekkel való visszaélés miatt vettek őrizetbe 29 személyt a zágrábi egyetemen

  • MTI

Az Európai Ügyészség (EPPO) által vezetett nyomozás keretében, hűtlen kezelés vádjával előzetes letartóztatásba helyeztek szerdán Horvátországban 29 személyt csalás miatt, amelyet a zágrábi egyetem földmérnöki karán követtek el kétmillió eurós uniós támogatással kapcsolatban.

Az EPPO közleménye szerint a letartóztatottak között van a kar dékánja és egy professzor is, akiket hatáskörrel és a közbeszerzési eljárásokban való visszaéléssel, közokirat-hamisítással, valamint pénzmosással gyanúsítanak.

A dékán és a professzor 2019 és 2023 között négy projekt keretében szervezett az intézmény számára közbeszerzési pályázatokat összesen 5,9 millió euró értékben, ennek 85 százalékát az Európai Unió társfinanszírozta – közölte az ügyészség, hozzátéve, hogy a négy projekt a természeti katasztrófák kockázatának felméréséhez, egy éghajlatváltozási tanulmányhoz, a tengeri ökoszisztémák fenntartható fejlesztéséhez és a földrengésben megsérült, a kulturális örökség részét képező épületek nyilvántartásához kapcsolódott.

Az EPPO gyanúja szerint a dékán és a professzor visszaélt a közbeszerzési eljárásokból származó pénzeszközökkel, és olyan anyagi haszonra tettek szert, illetve juttattak hozzá másokat is, amelyek nem illették meg őket.

A gyanúsítottak 28 beszerzési eljárást manipuláltak úgy, hogy kereskedelmi társaságokat, vállalkozásokat és ügyvédi irodákat juttattak előnyhöz, akik ezt követően a befizetett összeg egy részét visszafizették a dékánnak és a professzornak – olvasható a közleményben.

A horvát lapok korábban arról írtak, hogy az egyik uniós projekt keretén belül vásárolt Land Rover Discovery és Ford Ranger típusú terepjárót a dékán és a professzor magáncélra használták, egy másik projekt keretében tengeri kutatásra vásárolt jachtot pedig – hetente 3500 euróért – turisztikai célokra bérbe adták.

A gyanú szerint a dékán és a professzor, valamint a projektek kutatócsoportjainak 11 tagja és szakmai munkatársa 317 alkalommal számolt el hamis úti számlákat és napidíjakat olyan utazásokra, amelyek soha nem valósultak meg.

A teljes becsült kár valamivel több mint 2 millió euró, amelyből az uniós költségvetésben keletkezett kár több mint 1,7 millió euró.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink