hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Uniós ítélet a hazai gyógyszercégek javára

  • adozona.hu

Harmadszor sóhajthatnak fel a gyógyszercégek az Európai Bíróság Novo Nordisk ügyében hozott, a teljes iparág által nagyon várt ítéletének köszönhetően. Milliárdokkal csökkenhet visszamenőleg a teljes szektor áfa terhe, hangsúlyozzák a Baker McKenzie ügyvédei, dr. Riszter Gergely és dr. Bodrogi-Szabó Tímea.

Korábban egy német és magyar vonatkozású ügy kapcsán már elkezdte puhítani az uniós jogi fórum a gyógyszercégek által fizetett gyógyszertámogatások levonhatóságát az áfa alapjából.

Jelen ügy kiindulópontját a Novo Nordisk A/S által kezdeményezett hazai eljárás adta. Az Európai Bíróság elé került ügyben leegyszerűsítve az volt a kérdés, hogy a gyógyszertörvény alapján a gyógyszercégek által a magyar társadalombiztosító (NEAK) részére teljesített (korábbi kulcson) 10/20 százalékos befizetések adónak vagy pedig árengedménynek minősülnek-e, legalábbis áfa szempontból. Ez azért fontos, mert az áfa szabályai szerint az árengedmény összegével csökkenteni lehet a fizetendő áfa alapját, az adók összegével nem. „Tehát, ha a gyógyszercégek által a NEAK-nak teljesített befizetés árengedménynek minősül, akkor a gyógyszercég visszaigényelheti a korábban megfizetett áfa egy részét” – mondta dr. Riszter Gergely, Baker McKenzie ügyvédi iroda adójogi partnere.

 

Az Európai Bíróság szeptember 12-én hozott úttörő ítéletében az iparágnak kedvező döntést hozott: a (korábbi kulcson) 10/20 százalékos befizetések az áfa rendszerében árengedménynek minősülnek. Ez pedig azt jelenti, hogy a gyógyszercégek ezen befizetési kötelezettséggel csökkenthetik az áfa alapjukat.

 

Az Európai Bíróság ítéletét azzal indokolta, hogy a gyógyszercégek a NEAK-nak teljesített befizetések miatt nem kapják meg a gyógyszerek értékesítését követően kapott ellenérték egy részét. Márpedig, ha ez így van, akkor árengedményről van szó, ami után a magyar állam nem tarthat áfára igényt, akkor sem, ha a befizetésre jogszabály alapján kerül sor.

„Az ítélet nem csupán a konkrét ügy felperesének kedvez; az alapján valamennyi gyógyszercég áfa-visszatérítési igényt érvényesíthet a magyar állammal szemben. Erre egy 180 napos határidő áll a rendelkezésükre” – hangsúlyozta dr. Bodrogi-Szabó Tímea, Baker McKenzie ügyvédi iroda adójoggal foglalkozó szenior ügyvédje.

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink