hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Újabb határidő a cégek nyakán: ez is csökkentheti az iparűzési adót

  • adozona.hu

Január 31-ig kell eldönteni, hogy a környezetvédelmi termékdíj kötelezettség keletkezésének időpontját az adóköteles termék értékesítésének (felhasználásának) vagy készletre vételének időpontjához kötik a cégek – hívja fel az érintettek figyelmét a MAZARS. A könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat rámutat: érdemes számolni, mert az utóbbi változat ugyan előrehozza a fizetési kötelezettséget, de csökkenti az iparűzésiadó-alapot és a kapcsolódó adminisztrációs terheket.

A környezetvédelmi termékdíj kapcsán általában az adónemhez fűződő kockázatokat, jelentős adminisztrációs kötelezettségeket, illetve a fokozódó intenzitású adóhatósági ellenőrzéseket emelik ki a szakértők, arról kevesebb szó esik, hogy ehhez az adónemhez is kapcsolódnak adótervezési lehetőségek – hívja fel a figyelmet a MAZARS legfrissebb összefoglalója. A termékdíj törvény ugyanis lehetővé teszi, hogy az adózók megválasszák az adókötelezettség keletkezésének időpontját, azaz eldönthetik, hogy a fizetési kötelezettség a termékdíj-köteles termék (például csomagolóanyag) első belföldi forgalomba hozatalakor, értékesítésekor, vagy saját célú felhasználásakor – avagy kicsomagoláskor – keletkezzen, vagy akár ennél jóval korábban, már a készletre vételekor.

A készletre vétel időpontjának választása – bár előbbre hozza a fizetési kötelezettség keletkezését – számos előnyt kínálhat az adóalanyoknak – ecseteli Nyári Zsolt, a MAZARS szenior adómenedzsere. A szakember szerint sok esetben, így például jelentős raktárkészletek esetén, nehéz lehet meghatározni, hogy a termékdíj-köteles terméket pontosan mikor használják fel, azaz mikor keletkezik a termékdíj-fizetési kötelezettség. Ennek nyomon követése gondot jelenthet, arról nem is beszélve, hogy az ehhez szükséges nyilvántartási és adminisztrációs terhek jelentősen megnehezíthetik a vállalkozások dolgát. Ilyen esetekben célszerű lehet a készletre vétel időpontját választani.

Ráadásul, ha a termékdíj-fizetési kötelezettséget a készletre vétel alapján kell megállapítani, akkor a termékdíj összege beszámít a termék bekerülési értékébe is. Ez pedig így majd az ELÁBÉ (eladott áruk beszerzési értéke) részeként – levonhatóvá válik az iparűzési adó alapjából.

Nyári Zsolt figyelmeztet: a tavalyi január 15-ei időponttól eltérően, 2014-ben január 31-ig lehet bejelenteni a kötelezettség keletkezési időpontjára vonatkozó választást. Fontos tudni, hogy a határidő jogvesztő, és a választástól eltérni az adott naptári évben nem lehet. Ugyanakkor, ha valaki már korábban a készletre vételkori kötelezettség keletkezését választotta, a bejelentést nem kell megismételni – az tovább él, míg be nem jelenti a vállalkozás, hogy az általános szabályok alkalmazására térne vissza.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 December
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink