adozona.hu
Új kockázat a magyar növekedési esélyekben
//test-adozona.hu/altalanos/Uj_kockazat_a_magyar_novekedesi_eselyekben_GZUUKB
Új kockázat a magyar növekedési esélyekben
Az autóipar fajsúlyos szerepe miatt a magyar gazdaság érzékenyebben reagál a globális kereskedelmi vitákra, ami új kockázati tényezőt jelent a növekedési kilátásokban – húzza alá nyári közbülső gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
Új kockázati tényezőt jelent a magyar növekedési kilátások szempontjából az, hogy a gazdaságban nagy súllyal jelenlévő autóipari termelés miatt, ami a bruttó hozzáadott érték több, mint 5 százalékára rúg, a gazdaság fokozottan megérzi a globális kereskedelmi vitákat – mutat rá csütörtökön közétett nyári, közbülső gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
Ismeretes, hogy az USA nemrég belengette a kereskedelmi szankciók lehetőségét az Amerikába irányuló európai autóexporttal szemben, aminek a német autóipar lenne az első számú kárvallottja.
Rövid elemzésében Brüsszel megállapítja, hogy a magyar GDP negyedéves viszonyításban 1,2 százalékkal 2018 első negyedévében is dinamikusan növekedett elsősorban a belső keresletnek köszönhetően.
Az export ugyanakkor a Bizottság elemzői szerint nem volt képes lépést tartani az import iránti növekvő kereslettel. És bár az üzleti bizalmi mutatók júniusig nagyon biztatóan alakultak, a legfrissebb termelési adatok a növekedési tempó bizonyos mértékű lassúlására utalnak a jelentés Magyarországgal foglalkozó része szerint. Ez külön is kitér az ipari termelés szintenmaradására év eleje óta és az építőipari termelés csökkenésére.
Brüsszel 2018-ban továbbra is a magánfogyasztás dinamikus bővülésére számít a javuló foglalkoztatási mutatókkal és a dinamikus reálbér-növekedéssel összhangban.
A beruházások növekedése is széles alapokon nyugszik, amit a kapacitások nagyfokú kihasználása, a növekvő állami tőkekiadások és az ingatlanpiac talpraállása támogat. A Bizottságnál úgy látják, hogy a hazai kereslet ciklikus fellendülése 2019-ben mérséklődni fog és lassúbb GDP-növekedést eredményez majd.
Az előrejelzés arra is felhívja a figyelmet, hogy miközben a belső kereslet továbbra is dinamikusan bővül, addig a külső környezet kedvezőtlenül változott. Ennek következtében már 2018-ban lefékeződhet a magyar export növekedése annak dacára, hogy számottevő új ipari gyártási kapacitások kezdik meg a termelést.
Mindehhez hozzájön, hogy az autóipar fajsúlyos szerepe miatt a magyar gazdaság jobban ki van téve a globális kereskedelmi vitáknak, ami új kockázati tényezőt jelent a növekedési kilátásokban – húzza alá nyári közbülső gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A harmonizált fogyasztói árindex 2,9 százalékra (vagyis az MNB 3 százalékos inflációs céljának közvetlen közelébe) emelkedett 2018 májusában elsősorban a meredeken növekvő olajárak és a forint leértékelődése miatt. A testület szerint a gyengébb forint-árfolyam miatt az energiaárak is növekedésnek indulhatnak a következő negyedévben.
A szűk munkaerőpiac és a fizetésemelések a közszférában felfelé nyomják a béreket, ami fokozatosan beszüremkedik a maginflációba is. A harmonizált fogyasztói árindexhez köthető infláció ezért Brüsszel várakozásai szerint 2019 folyamán végig a 3 százalékos szint körül marad majd.
Az újonnan tervezett közvetlen adóintézkedések inflációra gyakorolt összhatását ugyanakkor semlegesnek ítéli jövőre is az Európai Bizottság.
Hozzászólások (0)