adozona.hu
Tűzifaeladás: sok a csaló
//test-adozona.hu/altalanos/Tuzifaeladas_sok_a_csalo_C5ZFH3
Tűzifaeladás: sok a csaló
A hatósági próbavásárlások, valamint a fogyasztóktól kapott jelzések alapján a Nébih folyamatosan gyűjti és elemzi a tűzifavásárlások kapcsán észlelt jogszerűtlenségeket. A hivatal EUTR szakemberei összegyűjtötték azokat a hasznos tanácsokat (köztük a vásárláshoz javasolt kérdéseket), amelyekkel a vásárlók elejét vehetik az őket sújtó visszaéléseknek – írja honlapján a Nébih.
A Nébih tapasztalatai szerint a tűzifavásárlók elsősorban a helyi újságok hirdetési rovataiból, illetve az internetes fórumokról gyűjtik össze a rendkívül előnyösnek tűnő ajánlatokat. Sajnos országszerte számos olyan visszaélés történik, amikor az eladók az emberek jóhiszeműségére alapozva csalják ki a tüzelőre félretett pénzt.
A Nébih EUTR szakemberei csokorba szedték a legfontosabb információkat, többek között, hogy hogyan működik egy tisztességes erdőgazdálkodó vagy kereskedő. Instrukciókat adnak ahhoz is, hogy milyen ellenőrző kérdéseket érdemes feltenniük a vásárlóknak – a vásárlás előtt – a kiválasztott kereskedők felé.
Ha egy szabálykövető kereskedő hirdetést ad fel, abban a hatósági azonosítószámot (ez lehet az erdőgazdálkodói kód vagy az ún. EUTR technikai azonosítószám) is feltünteti. A hatósági nyilvántartásokban ez alapján válik azonosíthatóvá.
Amikor az eladó kiszállítja a tűzifát, minden esetben át kell adnia a vásárló részére egy FA-AA betűkóddal és hétjegyű egyedi sorszámmal ellátott (pl. FA-AA 3324532) szállítójegyet, amin az adott tűzifavásárlás és -kiszállítás összes lényeges adata szerepel. Ezek közül a legfontosabbak: az eladó, a szállító és a vevő adatai, így neve, címe, a teherautó rendszáma, a tűzifa fafaja, mennyisége, a szállítás időpontja, melyet év, hónap, nap, óra és perc pontossággal kell feltüntetni, valamint annak megnevezése, hogy honnan származik a fa.
Többféle szállítójegy van forgalomban. Fontos tudni, hogy a szállítólevél, nyugta, számla, átvételi elismervény vagy más megnevezésű dokumentum nem helyettesíti a szállítójegyet!
A jogkövető kereskedő a lerakodás előtt lehetőséget biztosít a vevő részére, hogy meggyőződjön róla, valóban a megrendelt mennyiséget kapja-e meg. Ha mázsára történt a megrendelés, akkor a mérés adatait is feltünteti a szállítójegyen (a méréshez használt, hitelesített mérleg hitelesítési jelének feltüntetésével), vagy úgynevezett mérlegjegyet ad. Ha köbméterre vagy kalodában történt a megrendelés, akkor kérésre megengedi, hogy a vevő maga is megmérje a lerakodás előtt a teherautón lévő fát.
Lerakodás után érdemes meggyőződni arról, hogy a teherautó platóján, a lerakott tűzifa alatt nem volt-e valami előre nem látott nagyobb tárgy (traktorgumi, raklap, ládák stb.), amelyet beleszámítottak a tűzifa térfogatába.
Hogyan lehet már a megrendeléskor minél nagyobb arányban kiszűrni a csalókat? A javasolt kérdések:
› A kereskedő bejelentkezett-e a Nébih hatósági nyilvántartásába tűzifa-kereskedőként vagy erdőgazdálkodóként? Ha igen, milyen azonosító számot kapott, és ennek megfelelően mi az erdőgazdálkodói kódja vagy EUTR technikai azonosítószáma?
› Nem bánja, ha a vevő a megrendelés előtt ellenőrzi a megadott azonosítót a Nébih honlapján? (A hirdetésben szereplő vagy a telefonon megadott EUTR technikai azonosítószám valódisága ellenőrizhető a Nébih honlapján, az erdőgazdálkodói kód ellenőrzésére egyelőre nincs lehetőség.)
› Reklamáció esetén a vevő kit keressen, milyen címen, telefonszámon?
› A tűzifa-szállítmány mellé van-e szállítójegy, amin rajta van a kereskedő neve és címe, a tűzifa fafaja, mennyisége, az autó rendszáma, amivel a fát szállítják, a sofőr neve és címe, továbbá az a hely, ahonnan a fát hozzák? A kereskedő adja meg előre a teherautó rendszámát!
Ha ezekre a kérdésekre a kereskedő nem hajlandó válaszolni, esetleg nemleges választ ad, akkor kockázatos tőle tűzifát vásárolni – olvasható a portal.nebih.gov.hu-n.
Hozzászólások (0)