hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Továbbra is az ingatlanpiac a legvonzóbb befektetési ágazat

  • adozona.hu

Mérséklődött tavaly a hazai összeolvadások és felvásárlások (M&A) piaca a megelőző év eredményeihez képest – derül ki az EY friss elemzéséből. 2018-ban összesen 107 ügyletet hoztak nyilvánosságra, amivel a piac becsült mérete 3,35 milliárd dollárt ért el. A legvonzóbb befektetési célpont az ingatlan és a technológiai szektor. A korábbi évekhez képest ismét nőtt a külföldi befektetők aránya.

Összesen 107 felvásárlási tranzakciót jelentettek be tavaly Magyarországon, ami 20 százalékos mérséklődést jelent a 2017-es adatokhoz képest. Az M&A piac becsült értéke ezzel 3,35 milliárd dollárra csökkent az előző évi 4,02 milliárd dollárhoz viszonyítva – mutat rá az EY M&A Barométer felmérése, ami minden évben összesíti a nyilvános hazai tranzakciókat. A 100 millió dollár alatti tranzakciók átlagos becsült értéke 17,8 millió dollár volt 2018-ban, ugyanakkor az ügyletek értékét csak 19 esetben hozták nyilvánosságra. Ezek közül öt tranzakció értéke haladta meg a 100 millió dollárt.

A befektetők számára változatlanul az ingatlanszektor volt a legvonzóbb terület 2018-ban. Az ágazatban összesen 27 tranzakciót jelentettek be, ami megegyezik az egy évvel korábbi értékkel. E mellett élénk volt az IT és technológiai, valamint a kereskedelemhez és a fogyasztáshoz köthető szektor (15-15 lezárult ügylet).

A kedvező gazdasági környezet ellenére a hazai tranzakciós piacra is érezhető hatással volt a bizonytalan geopolitika hangulat. Az ingatlanszektoron kívül a tranzakciós folyamatok lelassulását tapasztaljuk. Megfigyelhető egyfajta kivárás a szereplők részéről, ami mind az eladók, mind a vevők oldalán jelentkezik” – értékelte az eredményeket Nagy Ferenc, az EY Tranzakciós üzletágának szakértője.

Bár a hazai felvásárlások és összeolvadások közel felénél magyar társaság volt a vevő, a három legnagyobb üzletből kettőt külföldi vállalatok kötöttek, emellett a külföldi befektetők aránya az előző évi 28 százalékról 40 százalékra emelkedett. A magyar társaságok által külföldön végrehajtott akvizíciók száma a 2017-es 12-ről 13-ra nőtt 2018-ban. Az elmúlt év legnagyobb tranzakciója az itthon piacvezető állateledel-gyártó vállalat, a Partner in Pet Food csoport felvásárlása volt. A cégért 607 millió dollárt fizetett a Cinven magántőke befektető társaság.

„Az ügyletek számán belül a stratégiai befektetők aránya markánsan emelkedett 2018-ban, ugyanakkor idén várhatóan ismét a pénzügyi befektetők aránya fog növekedni, köszönhetően a frissen indult kockázati tőkealapok egyre nagyobb aktivitásának” – jegyezte meg a EY tanácsadója. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink