hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tömegével szűnnek meg és alakulnak vállalkozások az építőiparban

  • MTI

Az építőiparban 1243 új cég jött létre az idén a harmadik negyedévében, 25 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Opten az MTI-vel.

A céginformációs szolgáltató pénteken közölt adatai szerint az építőipari cégek száma így már megközelíti az 51 ezret. A vállalkozások mellett az ágazatban jelen van mintegy 44 ezer egyéni vállalkozó is.  

A bővülést a termelés felfutásával magyarázzák, emlékeztetve, hogy júliusban 38, augusztusban 24 százalékkal volt magasabb az építőipari termelés az egy évvel korábbi adatokhoz viszonyítva.

A lendület várhatóan még egy ideig tovább fogja lökni az ágazatot. Ezt leginkább a szerződésállomány növekedése támasztja alá, hiszen a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az építőipari szerződések volumene augusztusban 58,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – írták.

Ugyanakkor rámutattak: az új szerződések volumene hónapról hónapra meghaladja ugyan az egy évvel korábbit, de rendkívüli hektikusság jellemzi, hiszen júliusban még 70,3 százalékkal, de augusztusban már csak 4,3 százalékkal nőtt az új szerződések értéke az előző év azonos időszakához képest.

A közleményben kifejtik: az építőipar rendkívül tőkeigényes szektor, a magyar vállalkozások jelentős része viszont likviditási problémákkal küzd, és egy ilyen kiélezett helyzetben a nagy volumenű keresleti hullámzások erősen veszélyeztetik a gazdasági szereplőket. Ehhez társul az építőipar általánosan magas cégfluktuációs szintje, 2018 harmadik negyedévében 1002 építőipari vállalkozás szűnt meg.

Az Opten rámutat: az új szereplők 80 százaléka korábbi cégekhez köthető, így jelentős szerepcsere nincs az ágazatban, de mégis tömegével szűnnek meg és alakulnak vállalkozások. A negyedév három hónapja alatt közel 2300 építőipari vállalkozás ellen indult végrehajtás, tehát az ágazati szereplők 5 százalékának komoly fizetési nehézségei vannak. Mivel az ágazatban a beruházási láncok igen hosszúak is lehetnek, így a fizetési problémák a vállalkozások jelentős részére kihatnak – olvasható a közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink