hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Termelői támogatások: elutasította a magyar keresetet az Európai Bíróság

  • BruxInfo

Elutasította az Európai Bíróság a magyar keresetet abban a jogvitában, ami – zöldség és gyümölcstermelői szervezetek egy konkrét támogatási ügye kapcsán – arról folyt, vajon a Bizottságnak a termelői támogatások térítését az előzetesen bejelentett becsült összeg, vagy a termelői szervezetek számára ténylegesen kifizetett támogatás alapján kell-e teljesítenie.

Az ügy hátterében az áll, hogy az Európai Unió pénzügyi eszközökkel ösztönzi a gyümölcs- és zöldségágazatban a termelői szervezetek létrehozását. Az olyan régiókban, ahol a gyümölcs- és zöldségtermesztés jelentős mértékű, de a termelők szervezettsége alacsony, a tagállamok olyan nemzeti pénzügyi támogatást fizethetnek a termelői szervezeteknek azok megerősítése céljából, amelynek egy részét utólag az Európai Unió megtérítheti a támogatást nyújtó tagállamnak.

A jelen ügyben Magyarország 1 973 478 eurós 2009. évi támogatás megtérítését kérte az Európai Bizottságtól, amelyből a brüsszeli testület több, mint 850 ezer euróval (negyedmilliárd forinttal) kevesebb összeg (konkrétan 1 190 927 euró) kifizetésére volt csak hajlandó.

A jogvita a felek között abban állt, vajon a Bizottságnak az előzetesen bejelentett, becsült összege, vagy a termelői szervezetek számára ténylegesen kifizetett támogatás alapján kell teljesítenie.

Keddi ítéletében a Törvényszék megállapította, hogy a Bizottságnak – a gyümölcs- és zöldségágazatra vonatkozó végrehajtási rendelete értelmében – a nemzeti pénzügyi támogatáshoz nyújtott uniós visszatérítést a tagállamok a jóváhagyott és a termelői szervezetek számára ténylegesen kifizetett támogatással összefüggésben kérhetik.

A döntésről kiadott bírósági nyilatkozat szerint a Törvényszék az ítéletében emlékeztetett, hogy a jóváhagyott támogatás fogalma szükségszerűen magában foglalja a nemzeti pénzügyi támogatásnak a Bizottság számára előzetesen bejelentett összegét. Következésképpen a Törvényszék szerint a Bizottság megfelelő jogalappal rendelkezett ahhoz, hogy az Unió által nyújtandó visszatérítést a nemzeti pénzügyi támogatásnak számára előzetesen bejelentett összege alapján teljesítse.

A magyar kormány azon érvelésével kapcsolatban, hogy a nemzeti támogatás előzetesen bejelentett összege csupán egy becsült összeg, és éppen ezért nem szükségszerűen fog megegyezni a tényleges kifizetések összegével, a Törvényszék hangsúlyozta, hogy e becsléseknek megfelelően alátámasztottaknak kell lenniük, úgy, hogy azok alapul szolgálhassanak a Bizottságnak a bejelentett támogatás engedélyezéséhez.

Mindezekre tekintettel a Törvényszék elutasítja Magyarország keresetét.

A Törvényszék határozata ellen annak közlésétől számított két hónapon belül kizárólag jogkérdésekre vonatkozó fellebbezést lehet benyújtani a Bírósághoz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink