hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Teljes költségmutató – ennyit fizetünk az önkéntes nyugdíjpénztárnak

  • adozona.hu

Az MNB közzétette az önkéntes nyugdíjpénztárakra vonatkozó új teljes költségmutatókat (TKM). Ebből látszik, hogy a magyarországi nyugdíjmegtakarítások közül továbbra is a pénztárak az egyik legkedvezőbb költségűek. A legfrissebb hozamadatok azt is megmutatják, hogy a magasabb részvényhányaddal bíró portfóliók jó befektetésnek bizonyultak, derül ki a bankmonitor.hu elemzéséből.

Az önkéntes nyugdíjpénztárakat akkor lehet összehasonlítani legnagyobb versenytársukkal, a nyugdíjbiztosításokkal, ha hasonló költségmutatók alapján tudjuk vizsgálni őket. A pénztárakra vonatkozó teljes költségmutató (TKMNYP) bevezetése is azt célozta, hogy minél szélesebb körben össze lehessen mérni a különböző kiegészítő nyugdíjtermékek költségeit.

A pénztáraknak február 28-áig kellett elküldeniük a Magyar Nemzeti Banknak a TKM-értékeiket, amelyeket a felügyelet márciusban tett közzé. Az MNB kiemelkedően fontosnak tekinti a költségek összehasonlítható, áttekinthető közzétételét a fogyasztók választásának elősegítése és a piaci verseny ösztönzése érdekében.

Mit jelent a TKM?

A TKM (teljes költségmutató) egy, az ügyfelek tájékoztatására szolgáló, egyszerű mutató, amely egyetlen százalékos érték segítségével fejezi ki a megtakarítás költségeit. A TKM megmutatja, hogy közelítőleg mekkora hozamveszteség éri az ügyfelet egy (elméleti) költségmentes befektetés hozamához képest amiatt, hogy a hozamot az adott szerződésen keresztül érte el.

A nyugdíjbiztosításoknál alkalmazott TKM mutató 10, 15, illetve 20 évre, míg a nyugdíjpénztári TKMNYP 10, 20 és 30 éves tartamra adja meg az értékeket. Minél rövidebb tartamra számoljuk a TKM-értékeket, annál magasabb eredményt kapunk, mivel a felmerülő költségeknek rövidebb idő alatt kell megtérülniük.

Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál a költségek levonása után a megtakarítások a pénztár által meghatározott befektetési politika szerint kerülnek befektetésre. A pénztárak jelentős részénél lehetőség van több eltérő portfólió közül választani. Mivel a portfóliók költségszintje különböző lehet, így a TKM-értékek is portfóliókra lebontva láthatók.

A legfrissebb számok

Általánosságban az elmondható, hogy a drágább portfóliók a kockázatosabbak, ahol a részvényhányad is magasabb. Ez azt jelenti, hogy ezekben a portfóliókban az elérhető hozam is magasabb lehet. Az alacsonyabb hozamot ígérő, de kiszámíthatóbb befektetések TKM-értékei is alacsonyabbak, vagyis olcsóbbak.

Jó hír, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében a legdrágább befektetési portfóliók közül egyiknek sem éri el a 2,5 százalékot a 10 éves TKM-je. Ez azt jelenti, hogy továbbra is az önkéntes nyugdíjpénztár az egyik legolcsóbb nyugdíjmegtakarítási forma!

A statisztikák szerint 40–45 éves korunk körül szoktunk komolyabban elgondolkodni azon, hogy félretegyünk nyugdíjas éveinkre. A 20 éves TKM-értékek pontosan erre az élethelyzetre vonatkoznak. Ebben az időtartamban a legdrágább önkéntes pénztári portfóliók sem érik el az 1,8 százalékot, ami igazán kedvezőnek mondható.

A 30 éves TKM értékek azok számára érdekes, akik 30–35 év körüli életkorban indítanak egy önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást. A legmagasabb 30 éves TKM értékekkel rendelkező pénztár tízes listájában megtalálhatók a legnagyobb pénztárak portfóliói is, de ezek egyike sem haladja meg az 1,7 százalékos értéket.

Befektetési eredmények és a TKM

A 2020-as év igen szép befektetési eredményeket hozott a nyugdíjpénztáraknak, ami a pozitív nemzetközi befektetői légkör és a hazai pénztári portfóliók részvényhányad emelkedésének volt köszönhető. Ezáltal a magasabb kockázati szintet jelentő, vagyis nagyobb részvényhányaddal rendelkező portfóliók 3–7 százalék közötti hozamokat, míg az alacsonyabb kockázati szinten lévők a 2 százalékot is el tudták érni. A legnagyobb pénztári portfóliók pozitív eredménnyel zárták az évet.

Amint fentebb is említettük, a TKM értékek nagysága összefügg a portfólió kockázati besorolásával. A tavalyi év legjobb befektetési eredményét egy olyan portfólió hozta, amely 70 százalékos részvényhányaddal és az egyik legmagasabb 30 éves TKM értékkel rendelkezik.

Összefoglalás

Az MNB által publikált legfrissebb TKM adatok is azt mutatják, hogy az önkéntes nyugdíjpénztárak továbbra is alacsony költségszinten dolgoznak. A tavalyi évet szép eredménnyel zárták, így a nyugdíj-megtakarítási piacon továbbra is jó befektetési lehetőséget jelentenek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink