hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szülési szabadság: elégedetlen a magyar joggal az Európai Bizottság

  • Bruxinfo/Adózóna

A szülési szabadságról szóló irányelv maradéktalan átültetésére szólította fel a héten az Európai Bizottság Budapestet. A testület szerint Magyarországon úgy vették át az irányelvet, hogy az a megengedettnél nagyobb teret nyit például a várandós nők hátrányára a nemek alapján történő eltérő bánásmód előtt.

Az Európai Bizottság felszólította Magyarországot, hogy helyesen és maradéktalanul hajtsa végre a foglalkoztatás és a munkavégzés területén a férfiak és a nők közötti egyenlő bánásmódra vonatkozó uniós irányelvet és a szülési szabadságról szóló irányelvet.

Ahogy arról Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke is említést tett a Magyarországról szerdán az Európai Parlamentben tartott plenáris vitán, a mulasztás a testület szerint hátrányos megkülönböztetést jelent a munkafeltételeket illetően a várandós vagy szoptató munkavállalókkal szemben.

Az egyenlő bánásmódról szóló irányelv értelmében az uniós országok csak szigorú feltételek mellett engedélyezhetnek a nemek alapján való eltérő bánásmódot. A magyar jog azonban a Bizottság szerint az irányelv által engedélyezettnél jóval tágabb mértékű eltérést állapít meg a nemen alapuló megkülönböztetés tilalmától. A szülési szabadságról szóló irányelv leszögezi, hogy a munkaadók kötelesek úgy módosítani a várandós vagy szoptató munkavállalók munkafeltételeit, hogy azok ne veszélyeztethessék egészségüket vagy biztonságukat. A magyar jog azonban megint csak Brüsszel véleménye szerint nem rendelkezik e kötelezettségről egyértelműen és általános érvénnyel.

A Bizottság 2016 szeptemberében felszólító levelet küldött Magyarországnak, de a magyar hatóságok által adott válasz egyelőre nem oldotta meg sikeresen a két problémát.

Mint a Bruxinfo forrásai rámutattak, a magyar jogszabály a munka jellegétől függően, azzal arányosan lehetőséget ad a nemek közötti eltérő bánásmódra. Brüsszelben úgy látják, hogy e rendelkezés miatt a munkaadó bizonyos körülmények között elbocsáthat várandós nőket, vagy diszkriminációt alkalmazhat velük szemben.

A másik kifogás, hogy Magyarország a testület szerint nem megfelelően ültette át a munkakörülményekről szóló uniós jogot, és amiatt fennáll annak a kockázata, hogy a várandós és szoptató munkavállalók nem megfelelő munkakörülmények közé kerülnek.

A kötelezettségszegési eljárás ezzel a második szakaszba lépett (indoklással ellátott vélemény kiküldése). Budapestnek két hónapja van az aggályok orvoslására, illetve a Bizottság meggyőzésére, mielőtt az Európai Bíróság előtt landolhat az ügy.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink