adozona.hu
Szigorúbb szabályok jöhetnek a fogyasztói hitelezésnél
//test-adozona.hu/altalanos/Szigorubb_szabalyok_johetnek_a_fogyasztoi_h_0AJGT1
Szigorúbb szabályok jöhetnek a fogyasztói hitelezésnél
Gyökeresen átalakultak a fogyasztói vásárlási szokások: a pandémia után is időről-időre beszűkülhet a személyes fizikai tér, miközben szinte mindenkinek elérhetővé váltak a digitális beszerzési lehetőségek. Az Európai Unió felismerte: a fogyasztói hitelezésnek is lépést kell tartania az átalakulással. Jogalkotási javaslatuk egyúttal reagál az eleddig nem vagy alig szabályozott új piaci szereplők és termékek okozta kihívásokra, illetve a digitalizáció hozadékaként az információk újfajta közzétételére és a fogyasztók hitelképességének automatizált döntéshozatali rendszerek segítségével történő vizsgálatára is – írja tanulmányában dr. Csongrádi Erika az mnb.hu-n.
Az Európai Bizottság felismerte azt, hogy a fogyasztóihitel-irányelv (CCD) 2008. évi hatályba lépése óta jelentősen megváltoztak a fogyasztói szokások, másrészt a digitálisan is elérhető szolgáltatások, illetve finanszírozási módok köre. Ezért javaslatot dolgoztak ki a szabályozás átfogó felülvizsgálatára.
Az európai uniós tapasztalatok szerint ráadásul a nem szabályozott kockázatos termékek és nem egyértelműen szabályozott új piaci szereplők megjelenése – a korlátozott mértékű fogyasztói tudatossággal társulva – a fogyasztók helyzetét és viselkedésmódját kihasználó gyakorlatokhoz, a fogyasztók hitelképességének alapos vizsgálata nélkül nyújtott hitelekhez, továbbá az egyedi körülményeik, vagy akár a pandémia miatt kialakult rendszerszintű gazdasági zavarok miatt könnyen eladósodó fogyasztókhoz vezetett. Ezek ugyancsak a jelenlegi szabályozás módosításának szükségességét támasztja alá.
Az új stratégia zöld, digitális, és minden fogyasztóra figyel, továbbá korlátokat szab a szürkezónás szereplőknek, termékeknek.
A javaslatcsomagot következő lépésként az Európai Parlament és a Tanács tárgyalja meg, elfogadása esetén a módosított fogyasztóihitel-irányelv itthon is jelentős jogszabályi és felügyelési változásokkal jár majd a jövőben – olvasható az mnb.hu-n.
A teljes írást ITT találja.
Hozzászólások (0)