hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szenzorokkal vizsgálják majd a kettős élelmiszerminőséget

  • BruxInfo

Áprilisra elkészül az a közös bevizsgálási módszertan, amivel az EU tagállamaiban a kettős élelmiszerminőség előfordulását tesztelik majd – jelentette be pénteken Prágában Vera Jourová, az Európai Bizottság igazságügyi- és fogyasztóvédelmi biztosa. A tagállamok többségében elérhető termékekből egy fogyasztói kosarat hoznak létre, és ezeket vetik majd alá vegyi és érzékelő tesztnek.

Idén áprilisra bevetésre készen áll majd az a közös bevizsgálási módszertan, aminek segítségével a tagállami hatóságok megállapíthatják majd, hogy ugyanabból a termékből valóban különböző minőségűek kerülnek az áruházak polcaira az EU-ban. Vera Jourová, fogyasztóvédelmi biztos pénteken egy prágai rendezvényen jelentette be, hogy hamarosan elkészül a közös módszertan, áprilistól elindulhatnak az első vizsgálatok, és az év végéig már meglesznek az első eredmények is. 

A közös bevizsgálási módszertant a Bizottság kebelében működő Közös Kutatóközpont (JRC) dolgozta ki 16 tagállam közreműködésével. 

A közös módszertan alapján a tagállami hatóságok májustól összehangoltan vizsgálhatják majd EU-szerte a kettős élelmiszerminőség előfordulását. A tesztek keretében a tagállamok többségében a piacon elérhető termékekből egy fogyasztói kosarat képeznek, és az ebbe belekerülő élelmiszereket, illetve más árukat vetik majd alá vegyi és szenzoros vizsgálatnak. 

Jean-Claude Juncker, a Bizottság elnöke szeptemberben az Unió helyzetéről mondott beszédében közölte, elfogadhatatlannak tartja azt, hogy Európa egyes részein a fogyasztóknak alacsonyabb minőségű élelmiszerekkel kell beérniük, mint máshol, annak ellenére, hogy teljesen ugyanolyan csomagolásról és márkáról van szó. 

„Folytatjuk a kettős élelmiszerminőség megszüntetésére irányuló cselekvési tervünk végrehajtását. Tizenhat tagállam részvétele mutatja, hogy jelen esetben nem egy Kelet és Nyugat között húzódó választóvonalról van szó, és hogy ezt a problémát együtt fogjuk kezelni. Az áprilisban bemutatandó „új fogyasztóvédelmi paktum” is meg fogja nehezíteni és költségesebbé fogja tenni a cégek számára a fogyasztók félrevezetését” – hangsúlyozta a fogyasztóvédelemért felelős uniós biztos. 

A Bizottság ezt megelőzően, még szeptemberben iránymutatásokat fogadott el arra nézve, hogyan kell alkalmazni és betartatni az érvényes élelmiszer- és fogyasztóvédelmi jogszabályokat. Pénzügyi támogatást is felajánlott a tagállamoknak az előírások végrehajtatásához. Jourová biztos pedig több alkalommal is találkozott az iparágak képviselőivel, felszólítva őket arra, hogy vessenek véget a termékek közötti szükségtelen és indokolatlan különbségtételnek. 

Egyes gyártók már megtették az első lépéseket a minőségi előírásaik és receptjeik módosítására annak érdekében, hogy az EU egészében ugyanazt a minőséget garantálják. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink