hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szendvicsgeneráció, avagy kettős teher nyomja az ötveneseket

  • lapszemle

Tovább, akár a huszas éveik közepéig is eltartják gyermekeiket a szülők, miközben saját, idősödő szüleik is gondoskodásra és ápolásra szorulnak, ami jelentős terhet jelent a kétoldali kötelességek közé szorult generáció számára – írja a biztosításiszemle.hu.

2013-ban Magyarországon 88 700 csecsemő született, a halálozások száma ezzel szemben 126 800 volt. Az egyszerű reprodukció biztosításához arra lenne szükség, hogy 100 nő összesen 210 gyermeket hozzon világra, Magyarországon azonban mindössze 134 csecsemő jut 100 nőre. 2014. január 1-jén 100 gyermekre 122 időskorú, azaz 65 éves vagy annál idősebb lakos jutott.

Sok ország számára jelent nagy kihívást az elkövetkező évekre nézve, hogy az öregedő társadalomban miként lesz képes az egyre csökkenő számú aktív lakosság eltartani az idősebb korosztályt. Magyarországon is jelentős gondot okozhat ez a kérdés, a probléma azonban sokkal komplexebb, amihez számos egyéb tényezőt és demográfiai trendet is érdemes megvizsgálni.

A legtöbb fejlett országhoz hasonlóan hazánkban is megfigyelhető az a tendencia, hogy a családalapítás és gyermekvállalás egyre későbbre tolódik. A gyermekek gyakran a 20-as éveik közepéig támogatásra szorulnak, hiszen egyetemi tanulmányaik és a friss diplomásokat erősen sújtó munkanélküliség következtében nem képesek eltartani magukat. A gyermekek tanulmányainak megterhelő költsége mellett azonban az ötvenes éveiket taposó úgynevezett „szendvics generáció” tagjainak általában időskorú szüleiről is gondoskodni kell, amely újabb problémákat vet fel.

Az idősek gondozásával kapcsolatos kihívások a jövőben még inkább súlyosbodni fognak, hiszen az elmúlt években jelentősen megnövekedett kivándorlás mértéke várhatóan még tovább emelkedik, aminek hatására az idős korosztálynak új megoldásokat kell találnia az olyan hétköznapi helyzetekre, amik az egymás mellett élő generációknál még nem jelentettek problémát, mint például a mindennapi bevásárlás. A távolélő gyermekek mindennapi segítségének pótlása adott esetben jelentős anyagi megterhelést jelenthet számukra, éppen ezért az időskori előtakarékoskodás szerepe még hangsúlyosabbá válik - írja a biztosítási.szemle.hu.

„A társadalmi tendenciák hatásai a következő évtizedekben még érezhetőbbek lesznek, mint eddig és ez mindenkit személyesen fog érinteni, az egyedüli kiutat az öngondoskodás jelenti. Éppen ezért az emberek gondolkodásmódjának megváltoztatására van szükség, tudatosan kell készülnünk a jövőre”— mondta Kozek András, az Allianz Hungária Zrt. vezérigazgató-helyettese.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink