hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Igazodási pontok könyvelőknek

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő
3

Ismert, hogy törvény írja elő a „külsős”, azaz tevékenységüket vállalkozói, megbízási szerződés alapján folytató könyvelők számára az úgynevezett pénzmosási szabályzat elkészítését és szükséges aktualizálását. Az adóhatóság honlapján a napokban megjelent szabályzatminta ehhez igyekszik támpontokat adni.

Aki valaha is használt már szabályzatmintát – a számviteli szabályzatok, különösen a pénzkezelési szabályzat esetében ez a jellemző –, hogy ennek segítségével kidolgozza a saját dokumentumait, az tudja, hogy ezeknek a „segédleteknek” vannak általános (lényegében egy az egyben átvehető) szövegrészei, előírásai, és vannak olyan részei is, amelyekhez a szabályzatminták is csak támpontokat, alternatívákat, esetleg csak néhány kapcsolódó fogalom magyarázatát fűzhetik. Ezeket, a hiányzó előírásokat a szabályzat készítőjének kell a vállalkozása körülményeire szabottan kidolgoznia.

Így van ez a – mellékleteivel együtt 31 lapos – NAV-os szabályzattal is, amihez most könyvelőszemmel nézve fűznék néhány gyakorlati tanácsot.

A szabályzatminta I. és II. pontja (és a továbbiak egyes részei is) ahhoz a bizonyos „egy az egyben” kategóriába tartozik, azaz a szabályzat célját és a pénzmosás megelőzésével, megakadályozásával kapcsolatos feladatokat (így például az ügyfelek azonosítását), a szabályzat értelmezésében lényeges fogalmakat tekintve nincs különbség a könyvelők között – akár egyéni –, akár társas vállalkozásról, akár megbízási szerződés alapján folytatja a munkáját. (Az alkalmazásban lévő könyvelőkre tehát mindez nem vonatkozik.)

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen pontokat kell a szabályzatban a vállalkozásra szabva kidolgozni!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Ruszin Zsolt

Az MKOE már több mint két éve elérhetővé tette tagjai számára a 2 oldalas (!) szabályzatmintát (+6 oldal kötelező melléklet), amelyet a tipikusan könyvelő+adatfeldolgozó munkatársak struktúrában működő irodákra alakítottunk ki. A szabályzatot a NAV PEII - némi mellébeszélés mellett - 2013-ban jóváhagyta. A szabályzatot bármely MKOE tag elérheti itt:
http://mkoetudastar.hu/node/749

A NAV PEII által ajánlott szabályzatba 5 éve kérjük, hogy legalább említsék meg a más szolgáltató (pl. ügyvéd) által elvégzett azonosítást. Most a szövegük 14. oldalán feltűnt ez a lehetőség, azonban azt szándékosan nem munkálták ki, sőt, aki ezt nem fogalmazza meg, az kifejezetten nem kívánja majd elfogadni az ügyvéd azonosítását, tehát azt saját magának meg kell minden esetben ismételnie. Az adminisztrációs csökkentése tehát csupán hangzatos cél marad, valós cselekvés nincs mögötte.

Fontos, hogy minden könyvelőt óva intünk a hatóságok által ajánlott szabályzatmintáktól, amik a pénzmosás körébe nem tartozó eseteket is bejelentési kötelezettség alá vonnak. Erre tipikus példa az alábbi leírás az 5. oldalról, amely szerint bejelentés kellene tenni, ha:

szolgáltatási – különösen: tanácsadás, takarítás, építőipari szolgáltatás, munkaerő kölcsönzés, hirdetés, reklám, filmgyártás – tevékenységgel foglalkozó ügyfél társaság a számlájára érkező több millió forintos jóváírásokat rövid időn belül készpénzben felveszi;az ügyfél többször késve, vagy felszólítás ellenére sem adja át az adott időszak gazdasági eseményeire vonatkozó dokumentumokat, vagy több hónap eltelte után sem érkezik az ügyfél szervezettől számviteli bizonylat, a vezető tisztségviselő pedig nem elérhető a szolgáltató számára;
vagy ha:
ügyfél szervezet alacsony adókulcsú államban (offshore) bejegyzett gazdasági társaságtól fogad be számlát;
vagy ha:
A könyvviteli szolgáltatásról szóló szerződés felmondásra került az ügyfél olyan kérése miatt, amelynek végrehajtása jogszabályt sértett volna

A fenti három eset nem tartozik a pénzmosás Btk szerinti tényállásába, de nyilvánvalóan az adóhatóság örülne, ha azt a könyvelők felszólítanának, követelnének és bejelentenének, hiszen ezzel a hatóság feladatát végeznék el.

Az MKOE szabályzatában ilyen tipológiai elem nincs, azt mégis a NAV PEII jóváhagyta.

Adózóna

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. Köszönjük, Adozona.hu

leterhelt könyvelő

2005-től működik a könyvelőiroda. Akkor a hatályos szabályzatot beküldtük az illetékes szervhez, azonban a mai napig nem érkezett rá jóváhagyás (akkor az ORFK-n belüli szerv volt az ériontett). Akkor most mit tegyünk? Mert jóváhagyott, visszaigazolt szabályzattal nem rendelkezünk.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink