adozona.hu
Szabálytalanságokat tártak fel a mérnöki és az építész kamaráknál
//test-adozona.hu/altalanos/Szabalytalansagokat_tartak_fel_a_mernoki_es_JITA5F
Szabálytalanságokat tártak fel a mérnöki és az építész kamaráknál
Nem működött szabályszerűen a Magyar Mérnöki Kamara, valamint a Magyar Építész Kamara 2015-2018 között – állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a két köztestület külön-külön végzett ellenőrzése során. A Magyar Mérnöki Kamara vitatja az Állami Számvevőszék azon csütörtökön nyilvánosságra hozott megállapításait, hogy a köztestület 2015-2018. évi gazdálkodása során nem tett eleget beszámolási kötelezettségének, ezért gazdálkodása nem átlátható és elszámoltatható.
Kiemelték, hogy a mérnöki területi kamarák számviteli politikával és számlarenddel nem rendelkeztek, a területi szervezeteknél a tagdíjkövetelések nyilvántartása a 2015–2018 közötti időszakban nem volt szabályszerű, és nem intézkedtek az egy évet meghaladó tagdíjak beszedéséről.
A számvevőszék közölte, hogy az engedélyezéshez kötött tevékenység folytatásának feltételeként előírt kamarai tagságot igazoló névjegyzék nem volt megbízható, ezáltal a jogszabályi jogosultságnak megfelelő mérnöki feladatellátás nem igazolt.
A mérnöki területi kamaráknál a költségvetési támogatás felhasználásának nyilvántartása nem volt szabályszerű, nem vezettek a felhasználásról elkülönített nyilvántartást – állapította meg az Állami Számvevőszék.
Az építész területi kamarák sem gondoskodtak a tagdíjak szabályszerű nyilvántartásáról, a tagdíjkövetelések folyamatos nyilvántartása nem volt biztosított. Mindennek következtében a szakmagyakorlást végző kamarai tagok nyilvántartása nem volt megbízható, így nem bizonyított az építészeti tevékenységet végzők jogszabályi előírásnak megfelelő működése – írja az Állami Számvevőszék.
Az építész kamaránál a költségvetési támogatások nyilvántartása és a támogató felé történő elszámolás szabályszerű volt.
Az Állami Számvevőszék a Magyar Mérnöki Kamara országos szervezete elnökének, valamint területi szervezetei elnökeinek összesen 30, míg a Magyar Építész Kamara országos szervezete elnökének, valamint területi szervezetei elnökeinek összesen 22 javaslatot fogalmazott meg, amelyek alapján a címzetteknek 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.
A Magyar Mérnöki Kamara pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében vitatja az Állami Számvevőszék azon csütörtökön nyilvánosságra hozott megállapításait, hogy a köztestület 2015-2018. évi gazdálkodása során nem tett eleget beszámolási kötelezettségének, ezért gazdálkodása nem átlátható és elszámoltatható.
Közleményében a kamara felidézi, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2020-ban befejezett, kamarai tevékenységet vizsgáló ellenőrzése alapján jelentést készített, amelyben a Magyar Mérnöki Kamara (MMK) tevékenységére pozitív megállapításokat tett, ugyanakkor – a gazdálkodási beszámolók aláírásának hiányára hivatkozva – megállapítja, hogy a Magyar Mérnöki Kamara 2015-2018. évi gazdálkodása során nem tett eleget beszámolási kötelezettségének, ezért gazdálkodása nem átlátható és elszámoltatható.
A Magyar Mérnöki Kamara nem ért egyet ezzel a megállapítással – olvasható a közleményükben –, hiszen ténylegesen ezekben az években is a számviteli törvénynek megfelelően gazdálkodott, eleget tett beszámolási kötelezettségének. Az illetékes bíróság a kamara által megküldött beszámolókat, egyéb dokumentumokat közzétette. A kamara az ellenőrzéskor ezt a beszámolót bocsájtotta az Állami Számvevőszék rendelkezésére – írják a közleményben.
A köztestület szerint az Állami Számvevőszék jelentésében az aláírt beszámolók hiányára hivatkozva alakította ki véleményét a kamara gazdálkodásáról.
A kamara a jelentéstervezet megismerésekor értesült a hiányosságról, és haladéktalanul megküldte az Állami Számvevőszék részére az elnök által aláírt beszámolókat is – közölték.
Az MMK határozott álláspontja, hogy mind a bírósági közzététellel, mind az aláírt beszámolókkal eleget tett a kötelezettségének, ezért gazdálkodása átlátható és elszámoltatható.
Jelentésében az Állami Számvevőszék pozitív megállapításokat is tesz, véleménye szerint a Magyar Mérnöki Kamara országos szervezete belső szabályozási rendszerének kialakítása szabályszerű volt, számviteli politikáját a jogszabályoknak megfelelően alakította. A támogatások elszámolása megfelelő. A szakmagyakorlást végző kamarai tagok nyilvántartása a területi kamarák adataira alapul és azon adatok szerint általános és megbízható – közölte a Magyar Mérnöki Kamara.
Az Állami Számvevőszék csütörtökön közölte, hogy nem működött szabályszerűen a Magyar Mérnöki Kamara, valamint a Magyar Építész Kamara 2015-2018. között, ezt állapították meg a két köztestület külön-külön végzett ellenőrzése során. A számvevőszék egyebek közt ismertette, hogy a Magyar Mérnöki Kamara nem tett eleget a jogszabályi előírások szerinti beszámoló készítési kötelezettségének, ezzel pedig nem biztosította a gazdálkodás átláthatóságát.
Rámutattak arra is, hogy a mérnöki területi kamarák számviteli politikával és számlarenddel nem rendelkeztek, a területi szervezeteknél a tagdíjkövetelések nyilvántartása a 2015-2018. közötti időszakban nem volt szabályszerű, és nem intézkedtek az egy évet meghaladó tagdíjak beszedéséről. Az engedélyezéshez kötött tevékenység folytatásának feltételeként előírt kamarai tagságot igazoló névjegyzék nem volt megbízható, ezáltal a jogszabályi jogosultságnak megfelelő mérnöki feladatellátás nem igazolt.
Hozzászólások (0)