adozona.hu
Szabadkereskedelmi megállapodás az EU és Japán között?
//test-adozona.hu/altalanos/Szabadkereskedelmi_megallapodas_az_EU_es_Ja_MXOHRF
Szabadkereskedelmi megállapodás az EU és Japán között?
Döntő fontosságúnak ígérkező konzultációt indítottak Tokióban az Európai Unió és Japán magas rangú képviselői, hogy véglegesítsék a két fél közötti szabadkereskedelmi megállapodást.
Japán és az EU 2013 márciusában indította el a tárgyalásokat egy szabadkereskedelmi megállapodásról, és a maratoni tárgyalások keretében már 18 fordulót bonyolítottak le.
Japán sajtójelentések szerint a megegyezés legfőbb akadálya az, hogy Japán nem akar lemondani az EU-ból importált sajtokra kivetett, 30 és 40 százalék közötti vámokról.
Az Európai Unió 28 tagállamában és Japánban közel 640 millió ember él, együttesen a világ hazai össztermékének 28,4 százalékát állítják elő, a világkereskedelmi forgalomban való részesedésük pedig 36,8 százalékra rúg.
Japán azt akarja elérni egyebek között, hogy az EU csökkentse a járművekre, elektromos berendezésekre és más ipari cikkekre kivetett vámokat. A gépjárművek esetében azonban Brüsszel 10 éves türelmi időt akar kiverekedni, de ez Tokió számára elfogadhatatlan.
Európa azt várja el Japántól, hogy nyissa meg közbeszerzési piacát az európai vállalatok előtt, tegye szabadabbá az utat a mezőgazdasági termékek előtt, ideértve a tejtermékeket is, és csökkentse a nem tarifális kereskedelmi akadályokat.
Elemzők szerint a megállapodás megkötéséhez szükséges politikai akarat mindkét félben megvan.
"Miután az Egyesült Államok januárban kilépett a csendes-óceáni szabadkereskedelmi övezetet megteremtő nemzetközi megállapodásból, a Csendes-óceáni Partnerségből (TPP), Donald Trump amerikai elnök és kormányzata pedig sorozatosan támadja a szabadkereskedelmet, az Európai Unió és Japán erősen motivált abban, hogy egyezségre jusson a G20-csoport július 7-8-i ülése előtt" - mutatott rá Martin Schulz, a tokiói Fujitsu kutatóintézet közgazdásza.
Schulz szerint az EU szempontjából nézve a Japánnal kötött szabadkereskedelmi egyezmény a jövőben kitűnő alapot biztosítana az Ázsiával való kereskedésben. Egyben azt az üzenetet továbbítaná a szabadkereskedelem védelmezőjének szerepébe bújt Kínának, hogy az egyoldalú kezdeményezések és akciók nem elegendőek.
Japán pedig azt reméli, hogy erősíteni tudja befolyását az Egyesült Államokkal való kétoldalú kereskedelmi tárgyalások elindítása előtt.
Hozzászólások (0)