hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Spórolna nyugdíjas éveire? Ebben is érdemes gondolkodnia

  • lapszemle

Az utóbbi időszakban nem igazán emelkedtek a hosszú távú nyugdíjcélú megtakarítások, miközben az egészségpénztárak vagyona – a szektor kialakulásától kezdődően – folyamatosan és intenzíven emelkedett. Az egészségpénztári rendszer fő feladataként a társadalombiztosítás által nem finanszírozott szolgáltatások kiegészítését és a prevenció támogatását jelölhető meg. A szektornak óriási szerepe van, mert az egészségügyi kiadások a jövőben dinamikusan emelkednek, célzott megtakarítással azonban a lakosságra nehezedő teher csökkenthető – mondta el Studniczky Ferenc, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója a Portfolio.hu-nak adott interjújában.

A pénztári szektorban az utóbbi években növekedést egyedül az egészségpénztárak tudtak elérni, ma már tágan értelmezve a lakosság negyedét érik el az intézmények. A tagdíjbefizetések évről-évre növekednek, viszont a befizetések többsége a munkáltatóktól érkezik. A kedvező piaci folyamatok az OTP Egészségpénztáránál is láthatók, bár a munkáltató befizetések azért is tudtak nagyobb mértékben megemelkedni, mert a Postás Egészségpénztár beolvadt az intézménybe.

A nehéz gazdasági körülmények és a befizetések rövid időn belüli felhasználása ellenére a szektorban felhalmozott vagyon mára meghaladja az 50 milliárd forintot. A szektornak óriási szerepe van, mert az egészségügyi kiadások a jövőben dinamikusan emelkednek, célzott megtakarítással azonban a lakosságra nehezedő teher csökkenthető - mondta el Studniczky Ferenc, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója a Portfolio.hu-nak adott interjújában.

A befizetett összegek nagyobb részét a tagok jellemzően viszonylag gyorsan felélik, pedig bizonyos esetekben nagyon kedvező feltételek mellett lehetne előre megtakarítani a konstrukcióban.

Egyelőre még túlnyomó többségében gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre, és fogászati ellátásra használják fel egyenlegüket a tagok, azaz azon termékekre és szolgáltatásokra, melyekre nem vagy részben nyújt csak fedezetet a társadalombiztosítás. Kisebb számban látható, hogy a lakosság igénybe vesz helyettesítő (tb által finanszírozott) szolgáltatásokat is annak érdekében, hogy színvonalasabb ellátásban részesüljenek, vagy kevesebb időt töltsenek a várótermekben. Ezek jellemzően a bőrgyógyászat, a nőgyógyászat vagy a szemészet.

Az interjú teljes terjedelmében ITT olvasható.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink