hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Soha nem látott mértékben csökkent a köztartozás

  • lapszemle

Soha nem látott mértékben csökkent a cégek és a magánszemélyek adótartozása az elmúlt egy évben – értesült a Magyar Idők. A hát­ralék együttes összegének apadását több okkal magyarázza az adóhivatal: bizonyos esetekben elnézőbb a hatóság a cégekkel, a notórius tartozókhoz viszont a vagyon lefoglalásáért immár a pénzügyőrök is kimennek.

Az adósok száma százezerrel apadt március utolsó napján az egy évvel korábbihoz képest, ám még így is több mint 1,6 millió adósa volt a magyar államnak. A csoport háromnegyedét a közterhekkel elmaradó magánszemélyek adták, miközben 430 ezer vállalkozás neve is szerepelt a regiszterben. A cégek és a polgárok együttes adótartozása megközelítette a 2250 milliárd forintot.

A tetemes köztartozást két csoportra lehet osztani. Az első kategóriát azok a kintlévőségek alkotják, amelyeknél jó esély mutatkozik az elmaradás behajtására. Ide sorolható a több mint 1,2 millió magánszemély összesen kétszázmilliárdos hiánya. De a gazdasági életben ténylegesen részt vevő vállalkozások ügyében is lehet keresnivalója a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV), hiszen ezek a cégek üzleteket kötnek, gépeik, berendezéseik vannak, s követeléseket támaszthatnak más szereplőkkel szemben.

A működő cégek közül március végén nagyjából 310 ezer küzdött kisebb-nagyobb hátralékkal, mégpedig együttesen 240 milliárdos összegben. Az eddigi tapasztalatok alapján viszont valószínűsíthető, hogy a közadósság fennmaradó része nemigen érkezik majd meg az államkincstárba. Ennek az az oka, hogy a szóban forgó 1800 milliárd forintot olyan vállalkozásoktól követeli a hatóság, amelyek valamilyen ok miatt megszűnés előtt állnak. A hatalmas hiá­tuson körülbelül 120 ezer cég osztozik.

Az egy évvel korábbi helyzethez képest most minden kategóriában kisebb az adósok száma, ráadásul a hiányzó összeg is visszaesett, mégpedig több mint tíz százalékkal.

– Hasonló szintű tartozáscsökkenés lényegében soha nem fordult elő – mondta a lapnak nyilatkozó Suller Attila, a NAV szóvivője.

A mérséklődés a hatóság szerint három fő okkal magyarázható. Az egyik, hogy az esztendő elején átalakult a szervezet adóbehajtási gyakorlata. Manapság a korábbinál jóval több alkalommal keresik fel az adósokat a hivatal emberei, ráadásul az érintettek meglátogatásában, a különféle intézkedések foganatosításában már a pénzügyőrök is részt vesznek.

A mérséklődés másik fontos indoka lehet, hogy bizonyos esetekben elnéző a NAV.

– De csak a kisebb tartozásoknál és csupán a tisztességes cégek ügyeiben – jegyezte meg Suller Attila. Magyarázatként hozzátette, hogy a hatóság nemrégiben három csoportba osztotta a honi cégeket. Ahhoz, hogy egy társaság a legjobbak közé kerülhessen, sok más mellett az is szükséges, hogy ne tartozzon félmillió forintnál többel az államnak, s ne álljon végrehajtási eljárás alatt.

Azért, hogy sokan léphessenek be a komoly előnyöket tartogató pozitív kategóriába, a NAV az ötszázezer forint alatti adótartozások ügyében nem indít azonnal végrehajtást. Helyette – első lépésként – fizetési felszólítást postáznak a címzettnek, s csak akkor fordul komolyra az ügy, ha a felszólítás határideje eredménytelenül telik el.

A harmadik okként Suller Attila a feketézés visszaszorulását nevezte meg. Az online pénztárgépek rendszerbe állítása és a közúti forgalom elektronikus ellenőrzése miatt egyre kisebb a tér a visszaélések előtt, de az adó befizetésének elmulasztása is nehezebb a korábbinál.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink