hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Sógorkomaság, puszipajtások, kenőpénz - így áll a korrupció Magyarországon

  • BruxInfo

Tízből kilenc magyar szerint széles körben elterjedt a korrupció az országban – derül ki az Eurobarométer friss felméréséből, amit az első korrupcióellenes bizottsági jelentéssel együtt hoztak nyilvánosságra hétfőn Brüsszelben.

Bár eltérő mértékben, de kivétel nélkül az EU valamennyi tagállamában tetten érhető a korrupció – állapítja meg az Európai Bizottság első európai korrupcióellenes jelentése, ami a 28 uniós tagállam mindegyikét górcső alá vette a korrupció szempontjából.

Cecilia Malmström belügyi biztos szerint ugyan a tagállamok számos erőfeszítést tettek a korrupció visszaszorítására, „ennek ellenére nem teszünk meg mindent”. A svéd biztos ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy egyes országokban hiányzik a tényleges politikai akarat a korrupcióval való leszámolásra.

Az Európai Unió csalásellenes ügynöksége (OLAF) éves szinten 120 milliárd euróra becsüli azt az kárt, amit a korrupció okozhat a gazdaságnak. Malmström azzal tért ki a BruxInfónak az Észak és Dél, vagy a Nyugat és Kelet közötti választóvonal esetleges meglétét firtató kérdés megválaszolása elől, hogy a jelentésnek nem célja a tagállamok korrupció szempontjából történő rangsorolása, ehelyett a korrupciós trendekre, a leginkább sújtott területekre próbál rámutatni, és segítségére kíván lenni a tagállamoknak a jelenség elleni fellépésben. Egy fél mondat elejéig ugyanakkor utalt rá, hogy „az új demokráciák közül néhánynak hosszabb időre van szüksége”, hogy megbirkózzon a kihívásokkal.

A mostantól kétévenként készítendő európai korrupcióellenes jelentés mellett a testület hétfőn két Eurobarométer által készített felmérés eredményét is közzétette, amelyek az európaiak korrupcióval kapcsolatos attitűdjét vizsgálja. Ennek adatai szerint az európaiak háromnegyede véli úgy, hogy országukban széles körben elterjedt a korrupció, és 56 százalékuk szerint az elmúlt három évben hazájukban nőtt a korrupció.

Magyarországon a megkérdezettek 89 százaléka (tízből tehát kilenc magyar) szerint széles körben elterjedt a korrupció. Ez az uniós átlag fölött van, de ennél több országban is magasabbra ment fel a korrupciós „lázmérő”. Görögországban például a megkérdezettek 99 százaléka lát maga körül kiterjedt korrupciót.

Ugyancsak az átlag (43 százalék) felett tartják Magyarországon problémának a korrupciót a céges, üzleti tevékenységük szempontjából. A megkérdezettek 59 százaléka nyilatkozott így. A meginterjúvolt cégvezetők 51 százaléka (az EU-átlag 41 százalék) pedig a sógorkomaságot tartja olyan negatív jelenségnek, amely komolyan befolyásolja cégének tevékenységét. A vállalkozók 13 százaléka került olyan szituációba saját elmondása szerint az elmúlt 12 hónapban, hogy kenőpénzt kértek tőle, vagy ilyen elvárással szembesültek.

A bizottsági korrupcióellenes jelentés Magyarországról készült fejezete megemlíti, hogy jóllehet az idők folyamán bizonyos „ambiciózus korrupcióellenes politikákat hirdettek meg”, „továbbra is vannak aggályok”, többek között az üzleti vállalkozások és politikai szereplők helyi szintű informális összefonódásait illetően. A Bizottság jelentésében néhány olyan területre is ráirányítja a figyelmet, ahol megítélése szerint több erőfeszítésre lenne szükség. Ezek közé tartozik a politikai pártok finanszírozása, a közbeszerzési eljárásokat övező ellenőrző mechanizmusok és az állami tisztviselők körében tetten érhető összeférhetetlenség.

A Bizottság szerint többet lehetne tenni a választott és kinevezett tisztviselők elszámoltathatóságát biztosító normák megerősítése érdekében, és hatékonyabb fellépést szorgalmaz a közigazgatásban előforduló "puszipajtás" kapcsolati háló kockázatai ellen. A testület további lépéseket tart szükségesnek az orvosoknak és más egészségügyi dolgozóknak fizetett hálapénz fokozatos megszüntetése érdekében is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink