adozona.hu
Rokkantsági ellátásban részesülő őcsg-tag tb-járulékfizetési kötelezettsége
//test-adozona.hu/altalanos/Rokkantsagi_ellatasban_reszesulo_OCSGtag_tb_D93R5B
Rokkantsági ellátásban részesülő őcsg-tag tb-járulékfizetési kötelezettsége
Olvasónk a következőt kérdezte: adott egy őstermelő családi gazdasága, amelynek egyik tagja rokkantsági ellátásban részesül, a rokkantsági ellátás alatt van-e járulékfizetési kötelezettsége? Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: "Adott egy őstermelő családi gazdasága, amelynek egyik tagja (nem dolgozik a gazdaságban) 2019 júniusától rokkantsági ellátásban részesül, korábbi munkaviszonya egy másik foglalkoztatónál megszűnt. A tag 1954-ben született. 2019-ben tételes költségelszámoló volt, a családi gazdaságból bevétele igen, de jövedelme nem keletkezett. 2020-ban és 2021-ben átalányadózó volt, bevétele és jövedelme is keletkezett. A rokkantsági ellátás alatt van-e járulékfizetési kötelezettsége? Hogyan számolandó? A teljes családi gazdaság egy főre jutó bevétele a járulékalap? Ha érvényes rá a 20 éves szabály, akkor nem kell járulékot fizetnie?"
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A rokkantsági ellátás nem befolyásolja az őstermelő biztosítási jogviszonyának létrejöttét, így az általános szabályok szerint fizeti a társadalombiztosítási járulékot. Továbbá az őstermelő biztosítási jogviszonyának már nem feltétele, hogy rendelkezzen minimum 20 év szolgálati idővel.
Azaz, akkor nem lesz biztosított a mezőgazdasági őstermelő, ha
– családi gazdaságának kiskorú tagja,
– saját jogú nyugdíjas, vagy özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte,
– az egyéb jogcímen – ide nem értve a 2019. évi CXXII. törvény (Tbj.) 6. §-ának f) pontja és (2) bekezdése szerint – biztosított.
Ha a kérdésben szereplő őstermelő a fentiek alapján biztosított, akkor az alábbiak szerint köteles társadalombiztosítási járulékot fizetni.
Az őstermelő bevételét nem ismerve, az alábbiakban leírom a teljes szabályt.
Az a mezőgazdasági őstermelő, akinek az e tevékenységéből származó, tárgyévet megelőző évben elért – támogatások nélküli – bevétele (azaz az adott őstermelő személyre eső bevétele) nem haladja meg a tárgyévet megelőző adóév éves minimálbérének az ötszörösét, az őstermelői tevékenységből származó, tárgyévet megelőző évi bevételének 15 százaléka után 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot fizet. A tárgyévet megelőző évi – támogatások nélküli – bevétele 15 százalékának egytizenketted részét kell tekinteni. Egyéb esetben a mezőgazdasági őstermelő a minimálbér 92 százalékának megfelelő összeg után fizeti meg a 18,5 százalék társadalombiztosítási járulékot.
Hozzászólások (0)