adozona.hu
Rendeletben rendezi a kormány a déli határnál levő elhagyott roncsok sorsát
//test-adozona.hu/altalanos/Rendeletben_rendezi_a_kormany_a_deli_hatarn_RPYYVV
Rendeletben rendezi a kormány a déli határnál levő elhagyott roncsok sorsát
A Magyar Közlöny 161. számában 2 kormányrendelet jelent meg, köztük az, amely a határnál elhagyott szinte roncs autók tarthatatlan helyzetét igyekszik rendezni. Az ilyen járműveket valószínűleg embercsempészek hagyták hátra, a rendőrség pedig csak azokat szállíttatta el, amelyekben elfogták őket, a hátrahagyott autókat nem. Az önkormányzat pedig csak 10 napos várakozási idő után lenne jogosult elszállíttatni a járművet, ha az önkormányzati közterületen van, de addigra ezekből a legértékesebb részeket kilopják, illetve anyagi kerete sincs ezek eltávolítására. Ezen kíván a most megjelent kormányrendelet változtatni.
A Magyar Közlöny 161. számában megjelent rendeletek:
- a déli határnál található elhagyatott járművekkel kapcsolatos intézkedésekről szóló 503/2023. kormányrendelet;
- az egyes beruházási szabályok veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szóló 541/2022 kormányrendelet módosításáról szóló 504/2023. kormányrendelet;
- a kis mennyiségű, helyi és marginális élelmiszer-előállítás és -értékesítés higiéniai feltételeiről szóló 60/2023. AM rendelet;
- a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyszerekről és a támogatás összegéről szóló 1/2003. ESZCSM rendelet módosításáról szóló 47/2023. (XI. 15.) BM rendelet.
A déli határnál található elhagyatott járművekkel kapcsolatos intézkedésekről szóló 503/2023. kormányrendelet
A rendelet hatálya Ásotthalom, Bácsborsód, Bácsszentgyörgy, Balástya, Bordány, Csikéria, Domaszék, Forráskút, Gara, Hercegszántó, Homorúd, Katymár, Kelebia, Kübekháza, Kunbaja, Madaras, Mórahalom, Öttömös, Pusztamérges, Röszke, Ruzsa, Szeged, Tiszasziget, Tompa, Újszentiván, Üllés, Zákányszék és Zsombó települések közigazgatási területére terjed ki.
A rendelet alkalmazásában az el nem kerített magánterület közterületnek minősül.
A hatósági feladatok ellátására kizárólagos illetékességgel a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatalt (Hatóság) jelölték ki.
A Hatóság a fent megjelölt településeken fellelt olyan járművet,
a) amelyen hatósági jelzés nem található, és erre tekintettel a jármű a forgalomban nem vehet részt, vagy amely nem felel meg a gépkocsi fogalmának; és
b) amelyet valószínűsíthetően embercsempészés bűncselekmény megvalósításához elkövetési eszközként felhasználtak,
elszállíttathatja.
A mezőőr, illetve a közterület-felügyelő értesíti a Hatóságot, ha ilyen járművet észlel, majd a járművön a Hatóság értesítést helyez el, amely tartalmazza a jogkövetkezményre történő figyelmeztetést. Az értesítés elhelyezésétől számított 4 nap múlva a Hatóság gondoskodik az érintett jármű elszállításáról.
A Hatóság az elszállított jármű alvázszámát – tájékoztatás céljából – a honlapján közzéteszi. Ha az elszállított járművön azonosítására alkalmas hatósági jelzés nem látható, a járművet megtaláló hivatalos személy rendőri segítséggel felnyitja a járművet az alvázszám és motorszám megismerése céljából.
Ha az elszállított jármű tulajdonosa, illetve üzembentartója nem állapítható meg, vagy a felszólítás ellenére az elszállított járművet az elszállítástól számított három hónapon belül nem veszi birtokba, a Hatóság gondoskodik a jármű árverés útján történő értékesítéséről vagy más módon történő hasznosításáról. Ha az elszállított jármű tulajdonosa a jármű értékesítését követő kilenc hónapon belül jelentkezik, részére az értékesítésből befolyt, az elszállítás, valamint a tárolás költségeivel csökkentett ellenértéket ki kell fizetni.
Amennyiben a Hatóság az érintett járművet értékesíti, vagy más módon hasznosítja, az ebből származó – az elszállítás, valamint a tárolás költségeivel csökkentett – ellenérték a kilenchónapos határidő leteltét követően a központi költségvetés bevételét képezi.
Az elszállítás és a tárolás költsége a jármű üzembentartóját terheli. Ha a gépjárművet az üzembentartó a jármű fellelését megelőzően más természetes személy vagy nem természetes személy használatába adta, és ezt a használatba adó személy eredeti teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt, a lenti adatokat tartalmazó nyilatkozatával igazolja, akkor az elszállítás és a tárolás költsége a használatba vevő személyt terheli.
A fenti nyilatkozatnak tartalmaznia kell az alábbiakat:
a) a gépjármű hatósági jelzését;
b) a természetes személy üzembentartó és használatba vevő személy nevét, születési idejét, születési helyét, lakcímét, nem természetes személy üzembentartó és használatba vevő személy esetén annak megnevezését és székhelyének (telephelyének) címét; valamint
c) azon időszak megjelölését, amelyre a gépjármű használatát a használatba vevő személy az üzembentartótól
átvette.
A rendelet a kihirdetését követő napon, azaz november 16-án lép hatályba.
Hozzászólások (0)