hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Porszennyezés: kötelezettségszegési eljárás fenyegeti Magyarországot

  • BruxInfo

Újabb indoklással ellátott véleményt küldött Magyarországnak az Európai Bizottság a szállópor-szennyezéssel kapcsolatos kötelezettségeinek elmulasztása miatt. Brüsszel szerint Magyarország 2005 óta adós a lakosság egészségét óvó intézkedésekkel.

Az Európai Bizottság „aggódik, hogy Magyarország elmulasztja megvédeni állampolgárait a porszennyezéstől” – áll a testület közleményében, hogy miért küldött újabb indoklással ellátott véleményt Budapestnek egy régóta húzódó ügyben.

Az indoklással ellátott vélemény a kötelezettségszegési eljárás második szakaszát jelenti. Brüsszel 2013 februárjában intézett figyelmeztető levelet – akkor is már második alkalommal – a magyar hatóságokhoz, de mostanáig nem történt érdemi lépés a vonatkozó uniós rendelkezések átvételében és alkalmazásában. Ezért a Bizottság most jelezte, hogy amennyiben a magyar hatóságok ezúttal sem cselekednek, az Európai Bíróság elé viszi az ügyet.

Brüsszel azért szólt rá ismételten Budapestre, mert a magyar állampolgárok az érvényes uniós szabályokkal összeegyeztethetetlen módon továbbra is ki vannak téve a PM10 nevű szállópor-szennyezésnek, ami szakértők szerint asztmatikus, szív- és érrendszeri betegségeket, továbbá tüdőrákot okozhat és felelős a korai elhalálozásért. Az egészségre veszélyes szállópor ipari kibocsátásból, a közlekedésből és a házak fűtéséből származik.

A Bizottság rámutat, hogy a Budapest körüli régió, a Sajó-völgy, és néhány vidéki nagyváros (köztük Nyíregyháza és Szeged) lakói 2005 és minimum 2012 között minden egyes évben az egészségre ártalmas mennyiségű szállóport kellett, hogy beszippantsanak. Pécs lakosai is hasonló ártalmaknak voltak kitéve, jóllehet csak 2011 júniusáig volt érvényben az uniós szabályok alóli ideiglenes felmentés.

A Bizottság meggyőződése, hogy Magyarország nem hozott meg olyan intézkedéseket állampolgárai egészségének védelmében, amelyeknek már 2005 óta hatályban kellene lenniük. Brüsszel pénteken arra kérte a magyar hatóságokat, hogy gyors és hatékony intézkedéseket hozzon az ex lex állapot mielőbbi felszámolása érdekében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink