hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pénztárgép-fiaskó - kit büntet a NAV?

  • dr. Marosi Andrea

Az NGM nem félti az állami támogatást a visszavont engedélyű kasszák esetén és megnyugtatják a kereskedőket: aki jóhiszeműen rendelt a visszavont kasszákból, azt nem bünteti meg a NAV - írja a piacésprofit.hu.

NAV minden körülményt mérlegel, a jóhiszemű adózónak nem kell büntetéstől tartania. Legalábbis a Nemzetgazdasági Minisztérium ezzel nyugtatja azt a tízezer kereskedők, akik csúnyán hoppon maradtak, miután az MKEH visszavonta az egyik államilag is támogatott kassza forgalmazási engedélyét.

Komoly felzúdulást okozott a pénztárgépcserére kötelezett vállalkozások körében, hogy az MKEH visszavonta a SAM4S NR 270 típusú kassza forgalmazási engedélyét. Ebből a típusból tízezret előjegyeztek úgy, hogy azokat 100 ezer forintért adják a kormánnyal kötött megállapodás fejében. A kereskedők most nem tudják, mi lesz az előleggel, illetve tartanak a NAV büntetésétől, hiszen az általuk leadott megrendelés most olyan kasszára vonatkozik, amely nem szerepel az engedélyezett típusok között. Az onlinekassza.hu kérdésére az NGM azt válaszolta, hogy továbbra sem cél a büntetés, de a NAV kötelessége a jogszabályok betartatása. A helyszíni ellenőrzések során azonban minden körülményt értékelnek, így a jóhiszeműen eljáró adózót nem érheti joghátrány.

Az NGM szerint a pénztárgépengedéllyel rendelkező forgalmazók közül az Alt Cash Kft., az ECR-Trade Kft. és az LA Pénztárgép Kft. tulajdonosaival írtak alá megállapodást. A társaságok vállalták, hogy a pénztárgépgyártás elősegítésére kapott támogatás fejében 2013. november 30-ig tízezer pénztárgépet legfeljebb százezer forintért értékesítenek. (Tehát a határnapig legalább tízezer darab kedvezményes pénztárgép értékesítéséről kell szerződéssel, megrendeléssel rendelkezniük.) A megkötött szerződések egyikében sincs meghatározott pénztárgéptípus, így a visszavont engedély ellenére – bármelyik engedélyezett típus határidő előtti értékesítésével – még teljesíthetőek a szerződésben vállalt kötelezettségek.

Ez persze csak elvi lehetőség, ugyanis az Alt Cash Kft. kifejezetten a visszavont típusra kötötte meg a szerződéseket, jelen pillanatban pedig nem rendelkezik más típusú, MKEH engedélyes kasszával, amelynek a forgalmazása is megkezdhető. A SAM4S NR 300-as típusra ugyan van engedély, de a hiánypótlás még nem történt meg, így nem forgalmazható. A minisztérium szerint a támogatás nincs veszélyben, ugyanis azt utólag folyósítják. A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal szerint két, korábban engedélyezett, de „nem forgalmazható” státuszban lévő pénztárgéptípusnál sikeres volt a hiánypótlás, ezért a Prior Cash Kft. Novatek N és a Szintézis Informatikai Zrt. Novatek F jelű kasszáit elkezdhetik forgalmazni. Az engedélyezett online géptípusokról a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal honlapján lehet tájékozódni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink