adozona.hu
Pénzmosással gyanúsítják a pakisztáni miniszterelnököt
//test-adozona.hu/altalanos/Penzmosassal_gyanusitjak_a_pakisztani_minis_8L4JN3
Pénzmosással gyanúsítják a pakisztáni miniszterelnököt
Pénzmosás gyanújával nyomozást folytatnak Pakisztánban Navaz Sarif miniszterelnök ellen, aki csütörtökön állt a legfelsőbb bíróság által kijelölt bizottság elé.
Tavaly a Panama-iratok néven ismert offshore-botrányban fény derült arra, hogy a kormányfőnek és hozzátartozóinak is vannak offshore cégei. Számos utcai tüntetésen követelték az országban a miniszterelnök lemondását, de miután ezek sikertelenek voltak, több ellenzéki politikus különböző beadványokban követelte novemberben a legfelsőbb bíróságtól Sarif leváltását. A bíróság áprilisban úgy ítélte meg, hogy nincs elég bizonyíték Sarif elmozdítására, ezért további nyomozást rendelt el Sarif és családtagjai ellen.
Sarif a Pakisztánban nagy befolyással bíró két hírszerző ügynökség és az adóhivatal összesen hat tisztségviselője elé állt csütörtökön az iszlámábádi Igazságügyi Akadémián.
A bizottság már korábban kihallgatta Sarif két fiát azokkal az ingatlanokkal és cégekkel kapcsolatban, amelyeket a gyanú szerint a politikus egy korábbi, 1990 és 1993 közötti miniszterelnöksége idején az országból illegálisan kivitt és tisztára mosott pénzekből vásároltak.
Sarif és családtagjai nem tagadják, hogy vannak offshore eszközeik, de azt állítják, hogy legális pénzekből származnak. A nyomozó bizottságnak július 20-ig kell elkészítenie jelentését. Ha bebizonyosodik, hogy Sarif illegálisan jutott hozzá pénzekhez, majd ezeket fiai nevére szóló titkos számlákon helyezte el, akkor a legfelsőbb bíróság elmozdíthatja őt hivatalából.
Abid Ser Ali, a Sarif vezette Pakisztáni Muzulmán Liga-N kormányzópárt egyik tisztségviselője újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy a miniszterelnök bátran kiáll a bizottság elé, mert szilárdan hisz a jogállamiságban, tudja, hogy „senki nem áll a törvények felett”. Sarif szóvivője pedig azt mondta: a kormányfő nem él mentelmi jogával, mert „tiszta a keze”.
Sarifot korrupcióval és adócsalással is vádolják azóta, hogy 2013-ban harmadszor megválasztották miniszterelnöknek, politikai ellenfelei folyamatosan követelik lemondását.
Hozzászólások (0)