hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztalékelőleg: most még választhat a régi és az új szabályok közül

  • adozona.hu
1

Bár a márciustól hatályos új Ptk. megváltozott feltételekkel teszi lehetővé az osztalékelőleg kifizetését – az áttérés folyamatában elbizonytalanodott – cégvezetők sokszor nem tudják felmérni, hogy a hatályos régi és az elérhető új szabályrendszer közül melyiket érdemesebb választaniuk – derül ki a MAZARS legfrissebb jelentéséből. A vezető könnyvizsgáló és tanácsadó vállalat szerint előnyök és hátrányok is adódhatnak a régi és az új szabályok közötti különbségekből, ezért adott esetben az új Ptk.-ra való áttérés időpontját is érdemes lehet ehhez időzíteni.

Az osztalékelőleg kifizetés feltételeit több lényegi ponton megváltoztatta az idén márciustól hatályos új Polgári törvénykönyv, amelynek bevezetésére 2016. március 15-éig kaptak határidőt a hazai vállalkozások. Az új Ptk.-ra való áttérés folyamata önmagában is jelentős pluszterhet jelent a társaságoknak, amelyek az átmeneti időszakban sokszor tanácstalanok, hogy egy adott gazdasági eseményhez – így például osztalékelőleg fizetéséhezmelyik szabályozás biztosít kedvezőbb hátteret, derül ki a MAZARS legfrissebb összefoglalójából.  

„Bár az alapok közösek, mégis számos lényegi ponton változnak a vonatkozó szabályok, ráadásul a régi és az új szabályozás együttes fennállása tovább nehezíti a társaságok tisztánlátását. Pedig rendkívül fontos a tájékozódás, hiszen a két szabályrendszer közötti különbségekből – adott esetben – kézzelfogható előnyök és elkerülhető hátrányok is adódhatnak” – foglalta össze Gábor Gabriella a MAZARS szenior auditmenedzsere.

A szakember rámutatott: bár a 2013. évi V. törvény a Polgári törvénykönyvről idén márciusban életbe lépett, amíg a társaságok nem állnak át a hatálya alá, addig alkalmazhatják a régi szabályokat. Így az osztalékelőleg-fizetés esetében is még két évig, azaz 2016. március 15-éig párhuzamos használatban marad a régi Gt. (2006. évi IV. törvény) és a régi Ptk. (1959. évi IV. törvény) szabályozása is.

„Ráadásul a korábban a Gt. által szabályozott intézkedésekre az új Ptk. már nem tér ki, ez pedig további bizonytalansági tényező a döntési helyzetbe kerülő cégvezetőknek” – tette hozzá Gábor Gabriella.

A MAZARS szerint az új Ptk. több ponton is egyszerűsíti a kapcsolódó szabályokat, így például már nem kell külön rendelkezni az osztalékelőleg fizetésének lehetőségéről a társasági szerződésben és a tagok írásbeli nyilatkozata sem kell az előleg kifizetéséhez. A korábbi szabályok szerint a tagok a nyilatkozattal azt is vállalták, hogy ha az adott évi beszámoló mérlege alapján nincs osztalékfizetésre lehetőség, akkor az előleget visszafizetik. Az új szabályozás szerint azonban ehhez sem kell nyilatkozat: ha nincs lehetőség a kifizetésre, az előleget a tagok – a törvény szerint – kötelesek visszafizetni.

Gábor Gabriella szerint mindez a folyamat egyszerűsítését célozza, mert az adott helyzetben, külön cégbírósági eljárást nem igényelve tudnak határozni az osztalékelőlegről a társaságok.

Hátrányára változik ugyanakkor az osztalékadó kifizetéséhez kapcsolódó közbenső mérleg igénye: az éves beszámoló megléte már nem elégséges, ezért a korábbi féléves türelmi időt biztosító szabály megszűnik és minden esetben új közbenső mérlegre van szükség az előlegfizetéshez, írja a MAZARS.

Az új Ptk. alapján a taggyűlés két egymást követő beszámoló elfogadása közötti időszakban akkor határozhat az osztalékelőleg fizetéséről, ha a közbenső mérleg alapján megállapítható, hogy rendelkeznek az osztalék fizetéséhez szükséges fedezettel. A kifizetés nem haladhatja meg az utolsó beszámoló szerinti üzleti év könyveinek lezárása óta keletkezett eredménynek a megállapított, illetve a szabad eredménytartalékkal kiegészített összegét; és a társaságnak a helyesbített saját tőkéje a kifizetés folytán nem csökkenhet a törzstőke összege, – azaz kft-k esetében 3 millió forint – alá.

Az új Ptk. szerint a közbenső mérleget nem kell közzétenni, ez gyakorlatilag az osztalékelőleg-kifizetés számviteli bizonylata. A közbenső mérleg könyvvizsgálati kötelezettségére pedig ugyanazok a szabályok érvényesek, mint az éves beszámolóra.

A közbenső mérleggel kapcsolatban ugyancsak fontos tudni, hogy azt a vállalkozás által meghatározott fordulónapra kell elkészíteni. Illetve a mérlegtételek értékelését az üzleti év végi értékelésére vonatkozó előírások alapján kell elvégezni.
A mérleget leltár alapján kell összeállítani, ami tartalmazza az analitikus, illetve a főkönyvi nyilvántartásokból az eszközöknek és a forrásoknak a közbenső mérleg fordulónapjára vonatkozó adatait. Fontos még, hogy az analitikus és a főkönyvi nyilvántartásokat ez esetben nem lehet lezárni, sőt, folyamatosan vezetni kell őket, vagyis a közbenső mérlegre vonatkozóan elvégzett értékelés korrekcióit a főkönyvi nyilvántartásban nem lehet szerepeltetni.

Gábor Gabriella rámutatott: az új Ptk. szerinti szabályozásban érdemes figyelni az osztalékkorlátokra is. Az új Ptk. alapján ugyanis osztalékfizetésre, és egyben osztalékelőleg fizetésre addig nem nyílik lehetőség, amíg a ki nem fizetett és a tagok törzsbetétére az osztalékfizetés szabályai szerint elszámolt nyereség, a tagok által teljesített pénzbeli vagyoni hozzájárulással együtt, el nem éri a törzstőke mértékét.

Az osztalékelőleg kifizetéséről abban az esetben lehet dönteni, ha az osztalékfizetési feltételek az erre a célra összeállított közbenső mérleg alapján fennállnak, vagyis a cégnek vagy van pozitív eredménye, vagy az eredménytartalékából az osztalék-fizetési korlátot figyelembe véve lehetséges a kifizetés, tette hozzá a szakember.

A régi és az új szabályozás összevetését az alábbi táblázat foglalja össze: 

FELTÉTELEK

Gt.

Ptk.

Társasági szerződés

rendelkezni kell az osztalékelőleg fizetés lehetőségéről

nem szükséges rendelkezni az osztalékelőleg fizetés lehetőségéről

Közbenső mérleg igény

igen, de az éves beszámoló 6 hónapig felhasználható osztalékelőleg kifizetésére

igen, minden esetben új közbenső mérleg szükséges

Osztalékfizetési korlát

maximum a szabad tőkeelemek erejéig

maximum a szabad tőkeelemek erejéig

 

pénzbeli vagyoni hozzájárulás teljes befizetése esetén fizethető ki (ide értve a minimum 3 millió forintos jegyzettőke-szint elérését is)

Tagok írásbeli nyilatkozatának szükségessége, visszafizetési kötelezettség vállalása

szükséges

nem szükséges, a törvény mondja ki

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Vécsi Bernadett

Nem kellene számszerűsíteni a törzstőke összegét 3 millió forintban témánk szempontjából, mert ha ettől magasabb a társaság törzstőkéje, akkor az lesz az az összeg a saját tőkéből, ami fölötti rész, - az egyéb feltételek figyelembevételével kifizethető -. pl. ha törzstőke 7 millió ft, akkor csak az ezt meghaladó rész fizethető ki.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink