hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ősz elején módosuhatnak a lakástámogatások

  • adozona.hu

A kormány közzétette a jogszabálytervezetek között a második félévre tervezett jogalkotási munkatervét. Ezen dokumentum alapján szeptemberben módosítanának a családtámogatási és lakástámogatási rendszeren. Érintett lehet a CSOK+, a falusi CSOK és a babaváró hitel is – írja közleményében a Bankmonitor.

A kormány publikálta jogalkotási munkatervét, ebből kiderül az is, hogy 2024. II. félévében milyen törvényeket, rendeleteket szeretne módosítani a kormány.

A lakástámogatási rendszer is terítékre kerül szeptemberben, a babaváró hitelről, a CSOK Pluszról és a falusi CSOK-ról szóló kormányrendelet is nevesítve van. Azt ki kell hangsúlyozni, hogy a dokumentum alapján a gyakorlati tapasztalatokon alapuló kisebb változtatásokról lehet szó.

Mik lehetnek ezek a változások?

A legutóbbi kormányinfón szóba került a kérdéses támogatások módosítása. Vitályos Eszter elmondása alapján a speciális adózású egyéni vállalkozások – katások, őstermelők, átalányadózók – helyzetét könnyítenék meg.

Elég lenne ezen speciális adózású vállalkozások esetében egy éves társadalombiztosítási jogviszonyt leigazolni. (Alapesetben 2, vagy 3 éves jogviszony lenne az elvárt.)

Előírná az állam, hogy az érintettek bevételének legalább az 50%-át el kell fogadnia a banknak igazolt jövedelemként a támogatott hitelek bírálata során. (A banki gyakorlat nagyon vegyes, van amelyik nem is fogadja el például az őstermelők jövedelmét.)

Ezek a változások megfelelnek a tervezetben szereplőknek, hiszen módosításokról, kisebb pontosításokról van szó, amelyek a gyakorlati tapasztalatokon alapulnak. Ugyanakkor a kormányinfón elhangzottak alapján a kormány már tárgyalt ezen módosításokról, így elképzelhető, hogy hamarabb életbe lépnek ezek a változások.

Elképzelhető ugyanakkor, hogy az Orbán Viktor miniszerelnök legutóbbi beszédében elhangzott családtámogatásokat érintő változtatásokat léptetnék életbe. Így döntés születhet a családi adókedvezmény megduplázásáról is, az azonban a kérdéses lakástámogatási formákat nem érinti.

Viszont a családtámogatási rendszer külhoni magyarokra történő kiterjesztése már érintheti ezeket a rendeleteket is. A Bankmonitor szakértői nagyon kíváncsiak arra, hogy ez a terv hogyan valósul meg a gyakorlatban, ugyanis a jogszabályi előírások mellett számos jelenleg érvényben lévő banki gyakorlatot is meg kellene változtatni hozzá. Azt azonban mindenképpen hozzá kell tenni, hogy ez a módosítás nem tűnik a gyakorlati tapasztalatokon alapuló kisebb változtatásnak.

Természetesen az is elképzelhető, hogy a kormány a fentiektől eltérő más elemét módosítaná, pontosítaná az érintett jogszabályoknak. Mindenesetre érdemes figyelni szeptemberre, hiszen akkor kiderül, hogy valójában hogyan alakítják át a családtámogatási rendszert – áll a Bankmonitor közleményében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink