hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Online csalások: új lehetőségek a visszaélések ellen

  • MTI

Az augusztus elsején életbelépő új törvény hatékonyabb fellépést tesz lehetővé az online bűnözőkkel szemben – hangsúlyozta Túri Anikó, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közigazgatási államtitkára csütörtökön a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Kifejtette, a covid-időszak óta egyre inkább a digitális térbe terelődött az élet egy része. Az online térben a fogyasztók mellett megjelentek az online csalók is, jelentősen megnövekedett az online csalások száma.

Hozzátette, az online csalóknak rengeteg eszköze van kicsalni a pénzt. Az államtitkár egyebek közt példaként említette a hamis banki telefonhívásokat, a csomagküldéssel kapcsolatos hamis sms-, email-értesítéseket.

Cél, hogy amikor már megtörténik a baj, akkor legyen egy hatékonyabb eszköz az ellopott ügyfélpénzek megállítására – fogalmazott az államtitkár.

Tavaly a negyedik negyedévben 5,8 milliárd forint értékben követtek el online csalást, ez az egész évre vetítve 23 milliárd forintot jelent, az idén az első negyedévben 9 milliárd forintot érintettek az online csalások – ismertette az államtitkár.

Megjegyezte, az online csalás nem magyar sajátosság, ott van jelen, ahol előtérbe kerül a digitalizáció.

Túri Anikó elmondta, visszaéléskor az ügyfélnek azonnal telefonálni kell bankjába, a pénzforgalmi szolgáltatójához. Az új törvény hatályba lépést követően pedig a banknak lehetősége lesz nyomonkövetni a visszaéléssel érintett ügyletet, és megállíthatja az elcsalt összeget.

A bankszámláról csalással leemelt összeg több bankba is kerülhet, az új törvény hatályba lépésével, a bankok felvehetik egymással a kapcsolatot, információt cserélhetnek a problémás ügyletről, zárolhatják az érintett összeget, ezt követően a hatóság kivizsgálja az ügyet, és jó esetben ez a pénz vissza is kerülhet az eredeti ügyfélhez, akitől a pénzt elvették – részletezte az államtitkár.

Az intézkedés mellett még sok mindent kell tenni az online csalások megakadályozására, felszámolására, elengedhetetlen a pénzügyi edukáció a digitális tér esetében is – mondta az államtitkár.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink