hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ön miből él? Statisztikusok vizslatják a háztartások pénzügyi helyzetét

  • MTI

Egész Európára kiterjedő felmérés indul a háztartások pénzügyeiről, jövedelmi helyzetéről, fogyasztási és megtakarítási szokásairól. Az Európai Központi Bank (EKB) által koordinált felmérésben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) október 2-ától gyűjt információkat Magyarországon – jelentette be sajtótájékoztatón Janák Katalin, a KSH életmód-, foglalkoztatás- és oktatásstatisztikai főosztályának főosztályvezetője.

Az immár második Miből élünk? elnevezésű reprezentatív felmérés során október 2. és december 15. között az ország 345 településén mintegy 15 ezer háztartást kérdeznek meg a KSH által megbízott kérdezőbiztosok. Az első eredményeket 2018 második felében publikálja a statisztikai hivatal.

Az adatfelvétellel a háztartások gazdasági egyensúlyát próbálják feltárni. Rákérdeznek, milyen tárgyi és pénzügyi javakkal rendelkezik az adott háztartás, mekkora a bruttó jövedelme, milyen kiadásai vannak és a háztartások mekkora hányada rendelkezik az államin kívül magánnyugdíj-megtakarítással és életbiztosítással – sorolta a főosztályvezető.

Hangsúlyozta: a véletlenszerűen kiválasztott háztartások választhatnak, hogy a kérdőívet személyesen, a kérdezőbiztosnak válaszolva, vagy az interneten töltik ki. Az internetes kitöltésre október 31-éig van lehetőség, a személyes interjúk pedig az összeírási időszak végéig, december 15-éig tartanak. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a válaszadás önkéntes és név nélküli. A kutatásban részt vevő háztartások 1000 forint értékű Erzsébet-utalványt kapnak, emellett az interneten kitöltők között összesen 8, a kérdezőbiztosnak válaszolók között pedig 5 táblagépet sorsolnak ki.    

A felmérésről részletes információkat az érdeklődők a www.mibolelunk.ksh.hu-n kaphatnak október 2-ától.

A főosztályvezető beszélt arról is, hogy a korábban végzett kutatás szerint a háztartások 90 százaléka rendelkezett 2014-ben ingatlannal, amely európai összehasonlításban is magasnak számít. A háztartások 81 százalékban rendelkeztek legalább egyféle pénzügyi eszközzel, ezen belül 81 százalékuknak volt folyószámlája, 51 százalékának pedig lekötött betétszámlája. Hozzátette, hogy a magyar háztartások mintegy 37 százalékának volt adóssága 2014-ben, amely az európai átlag alatti arány. A háztartások nettó vagyona átlagosan 15,6 millió forint volt 2014-ben.  A bevételek és kiadások egymáshoz viszonyított alakulásáról elmondta, hogy 2014-ben a háztartások 25,5 százalékánál a bevételek meghaladták a kiadásokat, 60 százalékuknál a bevételek és a kiadások megegyeztek, és csak 13 százalékuknál haladták meg a kiadások a bevételeket.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink