hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Októbertől drágulnak a változó kamatozású lakáshitelek

  • adozona.hu

A jegybank 0,15 százalékponttal megemelte az egyhetes betétjének kamatát. Ennek a konstrukciónak komoly hatása van a rövid lejáratú hozamokra, ami viszont a változó kamatozású – azon kölcsönök, melyek kamatát a bank egyoldalúan éven belül megváltoztathatja – lakáshitelek kamatszintjét befolyásolja. Mindez több százezer családot érint Magyarországon. A Bankmonitor szakértői kiszámolták, hogy az érintettek mekkora drágulásra számíthatnak.

Az MNB szeptember 22-én a jegybanki alapkamatot változatlan szinten –0,6 százalékos értéken – hagyta, ezt követően azonban az egyhetes betét kamatát megemelte 0,15 százalékponttal. Vagyis 0,75 százalékos kamatot kínált az MNB a kereskedelmi bankoknak egyhetes lekötéseikért cserébe.

Az egyhetes betét kamata pedig jelentősen befolyásolja a rövid lejáratú bankközi kölcsönök kamatát, a BUBOR-t. (Ez logikus, hiszen miért adna egy bank egy másiknak rövid futamidőre kölcsön 0,75 százaléknál jóval alacsonyabb kamaton, amikor megkapja ezt a hozamot akkor is, ha a jegybank lekötését választja.)

Mely hiteleket érinti az MNB egyhetes betétkamat-emelkedése?

A már kifolyósított változó kamatozású kölcsönök kamatát közvetlenül befolyásolja a BUBOR változása.

♦ Az új folyósítású kölcsönök kamatára is hatást gyakorolhat a BUBOR változása, ezt azonban a bankok egyedi döntésükkel még ellensúlyozhatják. (Például a BUBOR emelkedésének nagyságával csökkenthetik a kamatfelárukat.)

♦ A hosszú kamatperiódusú lakáshitelek kamatára a rövid hozamok nincsenek hatással, ugyanakkor idővel a hozamemelkedés megjelenhet a hosszabb futamidejű konstrukciókban is, ami viszont már befolyásolhatja ezen kölcsönök kondícióit is.

Mi lesz a meglévő, változó kamatozású kölcsönökkel?

A meglévő, októberben átárazódó kölcsönök kamatát a szeptember 28-i BUBOR alapján állapítják meg. (A hónap utolsó munkanapját megelőző második napon érvényes BUBOR értéke az irányadó.) Jelenleg a 3 havi BUBOR-hoz kötött kamatozású kölcsönökből van a legtöbb a magyar lakosságnál. Ennek oka, hogy a régi devizaalapú hiteleket a forintosítás során ilyen konstrukcióvá alakították át. Szerencsére ezek kamata csak minimális mértékben, 0,01 százalékponttal emelkedik meg októberben. Ennek oka, hogy az előző átárazódáskor – 3 hónappal ezelőtt – júliusban még a jegybanki alapkamat csökkenése előtt jártunk. Ha viszont a családok a törlesztőjük csökkenésére számítottak, akkor sajnos ez októberben nem fog bekövetkezni.

A 6 és 12 havi kamatperiódusú lakáshitelek kamata azonban emelkedni fog a jelenlegihez képest: utóbbinak közel 0,6 százalékponttal nő meg a kamata. Ez a törlesztőrészlet 1,4 százalék–2,4 százalékos emelkedését eredményezi, amely miatt a teljes visszafizetendő összeg 128–195 ezer forinttal növekedne egy 8 millió forint összegű 10 éves hátralevő futamidejű változó kamatozású hitel esetében.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Temetési segély összege

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Csoportos hipa

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó által nyújtott adomány

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 May
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink