hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyáron munkaidőn túl is ellenőriz a NAV

Munkaidőn túl is, a nap bármely szakában, megjelenhetnek az adóhatóság ellenőrei a NAV nyári akciója idején. A hatóság fokozott figyelmet fordít az internetes kereskedők, a szépészeti szolgáltatók és a személyszállítók adózási szokásaira is.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) múlt hónap elején kezdődött országos nyári ellenőrzéssorozata augusztus végéig tart. A hatóság főleg Budapesten és Pest megyében ellenőrzi a gazdasági társaságokat – hangzott el a Kossuth rádióban.

Az adóellenőrök és a pénzügyőrök a fővárosban és Pest megyében is egész nyáron szinte mindenhol jelen lesznek – mondta a G7-nek Katona Edit, a NAV sajtóreferense. Az adóhatóság embereinek megjelenésére a nap bármely szakában lehet számítani, akár munkaidőn túl is.

Az ellenőrök általában a turisták által kedvelt üdülőhelyeken, strandokon, nyári fesztiválokon, szabadtéri rendezvényeken, szezonális termékeket árusítóknál, idegenvezetési szolgáltatóknál, vendéglátóknál vizsgálódik. A korábbi évek gyakorlatához képest újdonság, hogy fokozott figyelmet fordítanak az internetes kereskedők, a szépészeti szolgáltatók és a személyszállítók adózási fegyelmére is.

Az ellenőrök elsősorban azt nézik, hogy a szolgáltatók, kereskedők adnak-e a bevételeikről számlát, illetve nyugtát, bejelentik-e az alkalmazottaikat, igazolni tudják-e az áruik eredetét és hogy a jövedéki terméke forgalmazásával kapcsolatos szabályokat betartják-e.

A NAV célja a gazdaság fehérítése, a költségvetési bevételek biztosítása, valamint a tisztességes verseny biztosítása, azzal, hogy nem engedi előnyhöz jutni az adójukat elcsaló cégeket a befizetéseiket teljesítőkkel szemben. Katona Edit hozzátette, a hatóság szándéka szerint az ellenőrzések a jogkövető magatartás elősegítése mellett a megelőzést is szolgálják.

A NAV több állami szervvel együtt, így a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (NÉBIH) ellenőrzi az út menti zöldség- és gyümölcsárusokat, ugyanakkor a lovagoltatással, kajak-kenu bérbeadásával, a kalandparkot üzemeltetők és a horgásztavak üzemeltetői is vizsgálat alá kerülhetnek.

A szabálytalanságokat egymillió forintig terjedő pénzbírsággal bünteti az adóhivatal, visszaesés esetén pedig ideiglenes bezárásra is ítélhetnek cégeket. A leggyakoribb szabálytalanság eddig a számla- és nyugtaadási kötelezettség teljesítésének elmulasztása volt. A második leggyakoribb szabálytalanság a foglalkoztatottak bejelentésének elmaradása.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink