hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem kell minden vaterásnak aggódnia

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Megrémültek olvasóink a Kúria vaterásokat érintő jogegységi határozatától. Ám a felesleges, vagy éppen megunt cuccoktól szabadulni akaróknak nem kell félniük, hiszen a szigorú döntés nem rájuk vonatkozik. Sőt, számos kedvező szabály segíti a háztartásokban felgyülemlett használt holmik újrahasznosítását. Emlékeztetünk ezekre.

„Tényleg a saját gyermekeim által használt cipő, ruha, babakocsi stb. után is adózni kell?” –kérdezi egy olvasó. „Remélem ez nem igaz, borzasztó lenne, ha még az adózott pénzemen megvásárolt, és adóval növelt ruhácskákat újonnan megvéve, most még megint adózzak, mert továbbadom pár száz forintért. Szomorú lenne.”

Nos, megnyugodhatnak az alkalmi vaterások, mert először is a Kúria döntése csak azokat a magánszemélyeket érintheti, akik a 2011. december 31-e előtti, még el nem évült időszakban rendszeresen, ellenérték fejében értékesítettek ingóságokat, de őket is csak akkor, ha az ellenőrzések során bebizonyosodik, hogy bár ezt a tevékenységet üzletszerűen folytatták, az adókötelezettségüket – az Áfa törvény előírásának megkerülésével – nem az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint teljesítették.

A személyi jövedelemadó törvény 2012-től hatályos rendelkezései egyértelművé tették, hogy a szabályokat megkerülő adózói magatartás ne vezethessen adóelőnyhöz, így azoknak, akik ettől kezdve minden előírást betartottak, betartanak, szankcióktól nem kell félniük, és legtöbb estben még adózniuk sem kell. Vegyük sorra ezeket a szabályokat.

A háztartásokban felesleges, vagy éppen megunt dolgok (bútor, ruházat, felszerelés, gyermekjáték, dísztárgyak stb.), azaz ingóságok eladásából származó jövedelem adózására a személyi jövedelemadóról szóló törvény külön előírásokat tartalmaz (feltéve, hogy a magánszemély nem egyéni vállalkozóként űzi ezt a tevékenységet).
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen adószabályok vonatkoznak az ingó-értékesítésre!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink