adozona.hu
Nem kapkodnak egymás után a magyar cégek
//test-adozona.hu/altalanos/Nem_kapkodnak_egymas_utan_a_magyar_vallalat_6PVH3S
Nem kapkodnak egymás után a magyar cégek
Jelentősen visszaesett Magyarországon a vállalatfelvásárlási és összeolvadási (M&A) piac – derül ki az Allen&Overy nemzetközi ügyvédi iroda legfrissebb éves felméréséből.
Az M&A piacot világszerte élénk aktivitás jellemezte tavaly, bár értéke kissé csökkent: 2017-ben az ügyletek globális összértéke meghaladta a 4740 milliárd dollárt, de ez 3 százalékkal kisebb a 2016-os értéknél – ismertette Lengyel Zoltán, az Allen&Overy budapesti irodájának partnere mai sajtótájékoztatóján.
A magyarországi M&A ügyletek tavalyi nagyarányú visszaesését az idézhette elő, hogy két éve még jelentős értékű tranzakciók is lezajlottak Magyarországon, ám ezek 2017-ben már hiányoztak – magyarázta. Magyarországon tavaly a 2016-os 9,5 milliárd dollárról mintegy 78 százalékkal, 2,05 milliárd dollárra esett vissza a fúziós-akvizíciós ügyletek összértéke a Moody's egyik felmérése szerint. A tavalyi trend 2018 januárjában is folytatódott. A januárban végrehajtott ügyletek összértéke kevéssel 66 millió dollár felett volt, szemben az előző év azonos időszakában elért 442 millió dollárral – mondta Lengyel Zoltán.
Az Allen & Overy adatai szerint 2017-ben az M&A aukciók 47 százalékát magántőke-befektetők nyerték meg, ami jól érzékelteti a magántőkepiac aktivitását. A globális ügyletek 59 százalékát vállalatok és stratégiai befektetők nyerték el – ez az érték 51 százalék volt 2016-ban. Egyértelműen az eladók dominálják a felvásárlási piacot, ez a trend 2014-ben kezdődött, gyakorlatilag ők szabják meg a feltételeket.
Nő az állami intervenció jelentősége a befektetéseknél. Az angol és a német befektetéseknél is megnézik, hogy nemzetbiztonsági okokból engedélyezhetők-e bizonyos ügyletek. A digitális átállásra nagy hangsúlyt helyeznek a vállalatok, a nem alaptevékenységeket és üzletrészeket inkább eladják, hogy az így megszerzett pénzt a digitális fejlesztésekre fordíthassák – ecsetelte Lengyel Zoltán.
Hozzászólások (0)