hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nem használják ki eléggé az adóelőnyöket a vállalkozások

  • adozona.hu

A magyar adózási környezet számos kihívást rejt magában a vállalkozások számára, de a szabályok alapos ismerete és az ezeknek való megfelelés folyamatos monitorozása megóv a kockázatoktól, és feltárhatja az eddig kiaknázatlan lehetőségeket is – hangsúlyozták a szakértők a LeitnerLeitner kecskeméti adózási konferenciáján.

A vállalkozók sokszor érzik úgy, hogy nincs elég forrásuk ötleteik megvalósításához, vagy túl sok adót kell fizetni, miközben gyakran nem használják ki az elérhető kedvezményeket – emelte ki az adókedvezményekről szóló előadásában Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója. Pedig az adózás terén sok lehetőség áll a vállalkozók előtt a beruházások, a kutatás-fejlesztés, a foglalkoztatásbővítés támogatására. Ráadásul a kedvezmények egy része a vállalatcsoport magyar tagjai között megosztható, amelyet továbberősít majd a 2019-től megnyíló csoportos társasági adózás – magyarázta a szakértő.

A kapcsolt vállalkozások számára az egyik legnagyobb kihívást a transzferárazás jelenti, mely sok kockázatot, de egyben lehetőséget is rejt magában – fejtegette Fotiadi Ágnes, a LeitnerLeitner transzferár üzletágának vezetője. Az új szabályok szerint minden eddiginél összetettebb és részletesebb dokumentációt kell készíteni. Ez azonban egyben a vállalkozás védelmére is szolgál az adóhatóságokkal folytatott hazai vagy éppen nemzetközi viták során. Vagyis nem elég a jogszerű működés, de azt alá is kell támasztani  a transzferár-nyilvántartásokban.

Siklós Márta, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere a nemzetközi áfaügyletek kapcsán a legfontosabb 2019-es változások közül az utalványokkal kapcsolatos teendőket emelte ki, valamint az Európai Unió által tervezett új áfarendszert ismertette. Hangsúlyozta, hogy az egyre erősödő adózási digitalizáció közepette, sokkal nagyobb hangsúlyt kapnak a vállalati adófolyamatok megelőző belső ellenőrzései.

Tamásné Czinege Csilla, a Pénzügyminisztérium helyettes államtitkára emlékeztetett az adóhatóság szemléletváltozására, mellyel már nem utólag kívánják ellenőrizni és büntetni az adózókat, hanem előzetesen kívánják ösztönözni a szabálykövetést. Ennek érdekében számos elektronikus eszközt vezettek be az elmúlt években, amelyek lehetővé teszik a valós kockázatelemzést. Így például folyamatosan csökken az áfaadórés, mely már csak kicsivel haladja meg az EU-s átlagot.

Mára már 200 ezer adózótól kapnak online számlaadatot, 9600-an használják a NAV ingyenes számlázó programját, de mindkét mutató folyamatosan nő. Ezzel szemben még nagyon kevesen használják a cégkaput. Eddig összesen 50 ezer beadvány érkezett hozzájuk ezen keresztül, míg az ügyfélkapun naponta négyezret kapnak. Felhívta az érintettek figyelmét, hogy már csak alig több, mint egy hónapjuk van az átállásra, hiszen jövő januártól csak a cégkapun keresztül lehet kapcsolatot tartani az adóhatósággal is.

Bod Péter Ákos egyetemi tanár, az MTA doktora a világgazdaságban elszaporodó kereskedelempolitikai feszültségekre hívta fel a figyelmet, mely várhatóan legrosszabb hatással a nemzetközileg legnyitottabb gazdaságokra – mint például a magyar – lesz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink