hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Napelemadó: az átlagos fogyasztású háztartások nem fizetnek

  • MTI/Adózóna

Évi 4000 kilowattóra teljesítmény felett kell a napelemekre újonnan kiszabott adót fizetni, egy normál méretű háztartás viszont bőven a teljesítménylimit alatt használ áramot, így nem kell majd fizetnie – mondta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) szóvivője hétfőn az M1 aktuális csatornán.

Scherer Zsolt tájékoztatása szerint egy "normál méretű" háztartás – az összes elektromos és háztartási eszközt együttvéve – évente mindössze 2150 kilowattórát fogyaszt.

A szóvivő az új adó bevezetését az igazságosabb teherelosztással indokolta, hogy mindenki hozzájáruljon a rendszer működtetéséhez, ugyanis jelenleg a napelemmel rendelkező fogyasztók nem fizetnek rendszerhasználati díjat.

Hangsúlyozta: a napelemmel napközben megtermelt áramot nem lehet "kamrában" tárolni, betáplálják a rendszerbe és elosztják, de este a fogyasztó nem feltétlenül az általa termelt áramot fogyasztja, hanem az ország más pontján termelt energiát, használja a rendszert. Annak ingyen használata viszont igazságtalan lenne a napelemmel nem rendelkezőkkel szemben.

Scherer Zsolt elmondta azt is, hogy az utóbbi időszakban évente általában több mint duplájára emelkedik a napelemhasználók száma, az előző év végén beérkezett kérelmek alapján viszont idén akár többszörösére is nőhet a számuk.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak alkalmazási szabályairól szóló 10/2016. számú rendelete szerint azok, akik 2017. március 31-e után engedélyeztetik a 4 kW-nál nagyobb csúcsteljesítményű otthoni kiserőművet, elosztói teljesítménydíjat, vagyis hálózati használati díjat fizethetnek. Ezek szerint érdemes sietniük a beruházással azoknak, akik napelemes rendszer építését tervezik.

A hatályos rendelet szerint nem kell elosztói teljesítménydíjat fizetni akkor, ha a háztartási méretű kiserőművet úgy alakítják ki, hogy megfelelő műszaki berendezés megakadályozza a hálózatba történő visszatáplálást, és erről az üzemeltető a hálózathasználati szerződéshez kapcsolódóan nyilatkozott.

Jávor Benedek, az Európai Parlament képviselője szerint viszont az újabb közteher elsősorban azokat sújthatja, akik a zöldenergia kormányzati háttérbe szorítása ellenére a környezetkímélő energiatermelés mellett döntöttek, és beruháztak – sokszor hitelből – a napenergiába, hiszen egy bármikor kivethető és megemelhető adójellegű befizetés az ő beruházásuk megtérülését veszélyezteti. Ráadásul a kormány az EU által kifejezetten a magyar háztartások energiahatékonysági és megújulós beruházásaira szánt 100 milliárdos támogatást is minden eszközzel megpróbálja eltéríteni a lakosságtól – állítja OS-közleményében Jávor Benedek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink