adozona.hu
Nagyszülő gyesen - ezek a feltételek
//test-adozona.hu/altalanos/Nagyszulo_gyesen_VZRRIA
Nagyszülő gyesen - ezek a feltételek
Mikor jogosult gyes-re a nagyszülő és mikor nem? Mennyit dolgozhat a gyes mellett, beszámít-e a kereseti korlátba, vonnak-e tőle járulékot? Összefoglaltuk a legfontosabb szabályokat.
Noha a szülő gyes melletti munkavégzésének „liberalizálása” (ez év január 1-jétől a gyermek egy éves korát követően korlátlanul folytathat a szülő keresőtevékenységet) az ellátások optimalizálása szempontjából nyilvánvalóan csökkenti a címben említett intézmény jelentőségét, de ezen túlmenően is jócskán akadhatnak olyan élethelyzetek, melyekben célszerű, ha a nagyszülő veszi igénybe a gyermekgondozási díjat.
A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény (Cst.) 20/A szakasza szerint a gyermek szülőjének vér szerinti, örökbe fogadó szülője, továbbá annak együtt élő házastársa (a továbbiakban együtt: nagyszülő) is jogosult a gyermekgondozási segély igénybe vételére abban az esetben, ha
1. a gyermek az első életévét betöltötte,
2. a gyermek gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik,
3. a gyermek szülei írásban nyilatkoznak arról, hogy a gyermekgondozási segélyről lemondanak és egyetértenek a gyermekgondozási segélynek nagyszülő részéről történő igénylésével, és
4. a szülő háztartásában nincs másik olyan gyermek vagy ikergyermek, akire tekintettel gyermekgondozási segélyt folyósítanak.
A 3. pontban említett nyilatkozatot – a gyermekkel nem közös háztartásban élő szülő esetében kérelemre – a gyámhatóság pótolhatja. Amennyiben a szülő az egyetértő nyilatkozatát visszavonja és (és azt a gyámhatóság nem pótolja) a visszavonás a nagyszülő gyermekgondozási segélyre való jogosultságát megszünteti.
A nagyszülő részére a gyermekgondozási segélyre való jogosultság az előzőekben említett feltételek fennállása esetén kizárólag akkor állapítható meg, ha ő maga megfelel az ellátásra való jogosultság feltételeinek, és a jogosultsági feltételek a szülő esetében is fennállnak.
E szabály egyben azt is jelenti, hogy amennyiben olyan kizáró körülmény áll be, amely a szülő az ellátásnak saját maga általi igénybevétele esetén a gyermekgondozási segélyre való jogosultságának elvesztését vonná maga után, a nagyszülő ellátásra való jogosultsága is megszűnik.
A 4. pont azt a lehetőséget zárja ki, hogy a több gyermek esetén szülők valamelyike és a nagyszülő is egyidejűleg gyes-ben részesüljön.
A nagyszülő a gyes mellett a szülőnél lényegesen szigorúbb szabályok mellett végezhet munkát. Míg a szülő – ahogy a bevezetőben említettük – a gyermek 1 éves korától kotlátlanul folytathat keresőtevékenységet, addig a nagyszülő csak a gyermek 3 éves korát követően, akkor is csak heti 30 órát meg nem haladó időtartamban, illetve korlátlanul, ha a munkavégzés az otthonában történik.
Nem minősül viszont keresőtevékenységnek a nagyszülő vonatkozásában sem a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony keretében folytatott tevékenység.
Amennyiben a nagyszülő sajátjogú nyugdíjas vagy a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltötte, a számára folyósított gyes összegéből nem vonnak nyugdíjjárulékot, azzal, hogy ez utóbbi körbe tartozó vállalhatja a nyugdíjjárulék megfizetését.
A gyes tartama a biztosítási jogviszonyban nem álló és még aktív korú nagyszülő esetében szolgálati időnek minősül és egészségügyi szolgáltatásra ad jogosultságot.
Fontos tudnivaló, hogy a gyes összege sem a korhatár alatti nyugdíj, sem pedig a korhatár előtti ellátás vagy rokkantsági ellátás esetében nem veendő figyelembe a kereseti korlát meghatározásánál, ahogy nem is akadálya ezen ellátások folyósításának.
Amennyiben egyéni vagy társas vállalkozóról van szó: biztosított, többes jogviszonyban nem álló vállalkozó esetében a gyes tartama alatt nem áll fenn a minimális járulékfizetési kötelezettsége, ha a tag az ellátása folyósításának tartama alatt a vállalkozásában személyesen nem működik közre.
Ettől eltérően, a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vagy társas vállalkozó a gyes tartama alatt személyes közreműködése esetén is mentesül az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetése alól.
Hozzászólások (0)