hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nagyon sok magyar forint áramlott offshore cégekbe

  • adozona.hu

A 80-as évek óta offshore cégekbe áramlott ki a magyar államadósság két és félszeresét meghaladó összeg - írja egy nemzetközi kutatásra hivatkozva a Pogiblog. A jelentés szerint Magyarország 2010-ben ott volt a világ húsz, offshore szempontjából legfertőzöttebb fejlődő állama között.

A világ legelismertebb offshore-ral foglalkozó civil szervezete, a Tax Justice Network a napokban teszi közzé legújabb jelentését Estimating the Price of Offshore ("Az offshore becsült ára") címen. A szervezet rendszeresen közzéteszi az offshore által legkedvezőtlenebbül érintett országok listáját: ezen Magyarország az első húsz között van - írja Pogátsa Zoltán közgazdász a Pogiblogon.  Az adóparadicsomokban bejegyzett offshore cégek arról híresek, hogy tulajdonosaiknak anonimitást biztosítanak, emellett pedig a székhelyük alapján ezek a cégek rendkívül alacsony adókulcs alapján adózhatnak.

Pogátsa a Guardian brit újságra hivatkozik, amely a Tax Justice Network alapján készítette el offshore térképét. Magyarország az összesítés szerint 242 milliárd dolláros veszteségével megelőzi a nálánál sokkal nagyobb, és korruptabb hírben álló Lengyelországot, Ukrajnát és Kazahsztánt is. Az 1980-as évek óta Magyarországról kiáramlott összeg a magyar államadósság két és félszeresét teszi ki - írja a Pogiblog, amely szerint ennek fényében az elmúlt harminc év megszorításainak többsége is értelmetlen volt, és azok az állítások is érvényüket vesztik, hogy a magyar állam túl nagy lenne, a jóléti juttatások pedig koraszülöttek és finanszírozhatatlanok.

Pogátsa idézi a kutatásnak azt a részét is, amely a világ offshore-ban forgó vagyonát próbálta felbecsülni: eszerint a kutatók azt találták, hogy mintegy 21 billió dollárnyi be nem jelentett vagyonnal rendelkeztek a világ leggazdagabbjai offshore paradicsomokban 2010-ben, ami nagyjából egyenlő az USA és Japán teljes évi gazdasági kibocsátásával. A becslés csak a magánvagyonokra vonatkozik, ebben nincs benne a vállalati vagyonok ennél jóval nagyobb offshore állománya.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink