adozona.hu
NGM: Brüsszel utóbb kénytelen lesz elismerni a magyar erőfeszítéseket
//test-adozona.hu/altalanos/NGM_Brusszel_utobb_kenytelen_lesz_elismerni_CIXTXZ
NGM: Brüsszel utóbb kénytelen lesz elismerni a magyar erőfeszítéseket
Az Európai Bizottság legújabb jelentésében a többi között azt javasolja, hogy Magyarország vezesse ki a különadókat, csökkentse az alacsonyabb keresetűek adókedvezményét, ne adjon kedvezményes hiteleket a kis és középvállalkozóknak. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) reagált a javaslatokra.
A Bizottság azt is előrevetíti, hogy amennyiben az adósságot nem megfelelő ütemben csökkentjük, akkor 2015 tavaszán újraindulhat a túlzottdeficit-eljárás.
Az uniós javaslattevők június 24. és 27. között tájékozódtak hazánkban a gazdaságpolitikai fejleményekről. A brüsszeli illetékesek azért jártak Magyarországon, mert 2008 és 2010 között uniós pénzügyi támogatást kapott az ország. A magyar támogatási program 2010. novemberi lejárta óta ez volt az ötödik magyarországi helyszíni tájékozódás – szögezi le az NGM.
A magyar álláspont szerint az államadósság drámai növekedése 2010-ben megállt, 85 százalékról 2013 végére sikerült 79 százalékra leszorítani a mértékét. Miközben az unió legtöbb tagországa növelte az adósságállományát Magyarország a válság ellenére visszafordította a folyamatot. Mindezt úgy tudta elérni, hogy közben az állami vagyont is gyarapította – írja az NGM.
A brüsszeli prognózist módszertani bizonytalankodás övezi, ezért Magyarország folyamatosan egyeztet a Bizottsággal.
Az Európai Bizottság feltételezései az NGM szerint nem tényszámokon, hanem a saját előrejelzésükön alapul. A jelentés nem veszi figyelembe, hogy a magyar gazdasági növekedés idén, a korábban várt 2 százalék helyett minden valószínűséggel 3 százalék környékén lesz. Az idei első féléves, legfrissebb adatok mindezt teljes mértékben alátámasztják. A konjunkturális folyamatok erősödéséből adódóan a 2015. évi növekedés is kedvezőbb lehet a Bizottság által várttól. Az elemzők által használt klasszikus hüvelykujj szabály alapján 1 százalékponttal magasabb növekedés önmagában 0,7-0,8 százalékponttal javítja az adósságrátát. Mindezek alapján a jobb növekedési adatok az adósságráta további csökkenését vetítik előre.
Az adósságszámra évközben számtalan tényező hat, emiatt gyorsan és folyamatosan változik, ezért csak az év végi számnak van jelentősége. 2014 végén az adósságráta – a költségvetési hiány 3 százalék alatt tartásával és a 3 százalékos gazdasági növekedéssel – továbbra is csökkenő pályán marad. Így a 2014. évi tényszámok tükrében az NGM szerint a Bizottság is kénytelen lesz elismerni Magyarország adósságcsökkentő erőfeszítéseit.
Hozzászólások (0)