hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Közösségi felületeken aranyékszereket árult: nyugtát, számlát nem adott

  • adozona.hu

Az értékesítésre vonatkozó szabályokat az internetes áruházakban, a közösségi oldalak piacterein is be kell tartani. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) folyamatosan figyeli és ellenőrzi ezeket az adásvételi csatornákat is.

A NAV Bács-Kiskun vármegyei ellenőrei egy olyan adózónál kezdtek vizsgálódni, aki különféle közösségi médiás felületeken aranyékszereket árult. Próbavásárlást kezdeményezve vették fel a kapcsolatot vele, végül egy arany karkötőt rendeltek, az áru átvételének helyszíne egy benzinkút parkolója volt. Hamar kiderült, hogy az adózó valójában édesapja gazdasági társaságának alkalmazottjaként, a kft. tulajdonában lévő aranyékszereket árulta. Az ellenőrök nyugtát, számlát nem kaptak a vásárlásról, ezért mulasztási bírságot szabtak ki.

A helyszínen megjelentek a korábban értesített Bevetési Igazgatóság járőrei, és az illetékes kormányhivatal munkatársai is. Az ellenőrzés egy ingatlanban folytatódott, ahol az illető önként adott át több ékszert is a revizoroknak. Az ékszereken védjegyoltalom alatt álló termékek márkajeleire hasonlító jelölések voltak, a vélhetően iparjogvédelmi jogokat sértő termékeket a járőrök szabálysértési-, illetve büntetőeljárásban lefoglalták.

A lakossági bankszámlakivonatokat áttekintve az is beigazolódott, hogy az árus úgy próbálta eltitkolni bevételeit, hogy az ékszerek árát saját, illetve hozzátartozója lakossági bankszámlájára utaltatta.

A NAV nyilatkozattételre szólította fel a bankszámlára csoportos utalást teljesítő csomagküldő társaságokat is. A futárszolgálatok megerősítették, hogy utalásaik a csomagküldemények feladásához kapcsolódtak.

A revízió összesítette a bankszámlakivonatok alapján az átutalások, befizetések adatait, ami szerint összesen csaknem 60 millió forint bevétel érkezett a bankszámlákra az ékszer-értékesítések kapcsán. Mivel a vásárlók az ellenértékről nyugtát, számlát nem kaptak, ezért az eladónak a számla-, és nyugtakibocsátási kötelezettség elmulasztása miatt is mulasztási bírságot kellett fizetnie.

Az adózó az ékszer-értékesítésből keletkező bevételét nem vitatta, az ellenőrzés hatására áfabevallásokat nyújtott be, ezekben pedig mintegy 25 millió forint adót vallott be.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink