hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkahelyi belső képzések, tréningek: mikor kell adatot szolgáltatni?

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Az utóbbi hetekben nemcsak a felnőttképzést szervezők és az oktatók váltak izgatottá a rájuk váró feladatok miatt, hanem a képzésben résztvevők számára is meglepetést okozott, hogy a szervező személyes adatok átadását kéri tőlük. 2020. szeptember 1-jétől változott a felnőttképzés szabályozása, és ezzel összefüggésben a bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettség, mely a munkáltatók által szervezett belső képzéseket is érintheti.

A közelmúltban a kormány.hu portálon megjelent ITM felnőttképzési tájékoztató alapján foglaltuk össze a munkáltatók által a munkavállalók részére szervezett belső képzésekre vonatkozó főbb tudnivalókat. (Tájékoztató a felnőttképzők számára a szeptember 1-jén induló, megújult felnőttképzési rendszerről.)

A megújult felnőttképzési rendszerre vonatkozó szabályok a felnőttképzésről szóló 2013. évi LXXVII. törvényben (a továbbiakban: Fktv.) találhatók. Korábban a társaságok által a saját dolgozók részére szervezett belső képzésekről nem volt adatszolgáltatás, ezért a „szakpolitikának nem volt érdemi rálátása a belső tudásátadási folyamatokra és azok eredményességére”. Ennek megteremtése érdekében az Fktv. hatálya ma már kiterjed a szervezett célirányos kompetenciakialakításra és kompetenciafejlesztésre irányuló, szervezetten megvalósuló oktatásra és képzésre. Ez olyan ismeretek, készségek és képességek összességét jelenti, amely által a személy egy adott területen képes meghatározott döntésen és a megvalósításon alapuló eredmény elérésére [Fktv. 1. § (1) bekezdésének a) pont ab) alpontja; 2. § 7. pontja].

Az új szabályok valamennyi felnőttképzőre – így adott esetben a munkáltatóra is – vonatkoznak, akik felnőttképzési tevékenységet folytatnak, melyek következtében bejelentésre vagy engedély megszerzésére kötelezetté válnak.

Nem minden esetben egyszerű eldönteni, hogy egy oktatási szolgáltatás mikor tekintendő felnőttképzési tevékenységnek. Ehhez a következő hármas feltételnek együttesen kell érvényesülnie:

♦ a képzés megszervezője felnőttképzőnek minősüljön,
♦ a képzés szervezett tevékenység keretében valósul meg,
♦ a képzés célirányosan kompetenciakialakításra és kompetenciafejlesztésre irányul.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja ki minősül felnőttképzőnek, és mikor valósul meg szervezett keretek között a képzés, illetve mikor irányul a képzés kompetenciák fejlesztésére!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink