adozona.hu
Mit fog tartalmazni a bankszámlánkhoz érkező díjkimutatás?
//test-adozona.hu/altalanos/Mit_fog_tartalmazni_a_bankszamlankhoz_erkez_TBZY4V
Mit fog tartalmazni a bankszámlánkhoz érkező díjkimutatás?
Az új uniós pénzforgalmi szabályoknak megfelelően január végéig a magyar kereskedelmi bankok ügyfelei is megkapják a számlahasználatuk során felszámított díjakról készített részletes kimutatást. Veres Patrik, a Bank360.hu szakértője szerint a díjkimutatással könnyedén átláthatjuk, mennyibe került a bankszámlánk egy évben.
Várhatóan az ügyfelek legelőször az adott évre vonatkozó összes kifizetett díj összegével találkozhatnak, tehát azzal, hogy összesen mennyibe került a bankszámlahasználat az adott évben. Két további összesítő szerepel majd még a kimutatás tetején, az összes jóváírt és kifizetett kamat.
Ezt a részletes kimutatás követi majd az igénybe vett szolgáltatás megnevezésével, hogy hányszor vettük igénybe, mennyi a szolgáltatás egységára, hányszor számították fel a díjat, és összesen mennyit fizettünk ki ezért a szolgáltatásért. A szolgáltatásokat négy nagy csoportba osztotta a rendelet: általános számlaszolgáltatások, fizetések, kártya és készpénz, folyószámlahitellel kapcsolatos szolgáltatások és egyéb szolgáltatások. A tételes kimutatást egy összesítés zárja.
Hogy kinek milyen tételek szerepelnek majd a kimutatásában, az természetesen ügyfelenként eltérő lesz, de biztosan szerepel benne:
♦ a szolgáltatásokért felszámított díjak és azok összesítése
♦ a fizetett és kapott kamatok,
♦ fizetési számlához kapcsolódó díjak,
♦ ha kapcsolódik a számlához
◊ betéti kártyához kapcsolódó díjak,
◊ internetbank és mobilalkalmazás díjai,
◊ telefonos szolgáltatások díjai,
◊ SMS díja,
◊ fizetési számlához kapcsolódó kamatok,
◊ folyószámlahitelhez kapcsolódó kamatok.
A kimutatás nem tartalmazza
♦ a jóváírásokat, tehát például a számlára érkezett fizetésünket vagy beérkezett átutalásokat;
♦ díjkorrekciókat;
♦ hitelkártya-szolgáltatások díjait;
♦ átutalások vagy készpénzfelvétel összegét;
♦ megtakarításokat, befektetéseket, biztosításokat, széfszolgáltatásokat stb.;
♦ hitelek (pl. lakáshitel vagy személyi kölcsön) esetén felmerült terheket.
Mindenki ott, ahol szereti
Bár korábban a bankok akár önállóan is eljárhattak, hogy milyen csatornán értesítik az ügyfeleket, az új szabályozás alapján az lenne a logikus, hogy mindenkit az általa preferált módon keresnek fel. A Bank360.hu úgy értesült, hogy ez utóbbinak megfelelően az ügyfelek a választott kommunikációs csatornájukon kapják majd meg az egyenlegközlőt a januári számlakivonatukkal együtt, tehát aki papíralapú levélben kapja meg számlakivonatát, az levélben kapja meg az egyenlegközlőt is, míg aki elektronikusan netbankon vagy emailen keresztül, az így kapja majd.
Ezt egyébként a Magyar Bankszövetség is megerősítette mai évindító sajtótájékoztatóján. Becsei András, a Magyar Bankszövetség elnöke elmondta: az uniós szabályozás (PAD) nagyon szigorúan meghatározza azt is, hogyan kell a bankoknak megjeleníteniük az egyenlegközlőt, így például sztenderd a használható szín, betűméret és betűtípus is.
Most még csak 5 hónap
A hamarosan érkező díjkimutatás csak 5 hónapra, a 2019. augusztus 1. és 2019. december 31. közötti időszakra vonatkozik. A továbbiakban évente egy alkalommal, a naptári évet követő január 31-éig a bank minden ügyfelének kiküldi a fizetési számlájához kapcsolódó szolgáltatások igénybevételével kapcsolatos díjkimutatást.
Hozzászólások (0)