adozona.hu
Mi számít bele a tgyás-ba, gyedbe?
//test-adozona.hu/altalanos/Mi_szamit_bele_a_tgyasba_kezdodhete_unnepna_O188V8
Mi számít bele a tgyás-ba, gyedbe?
Várandós kismamának január 1-jétől megszűnik az egyik, módosul a másik jogviszonya. Mi számít be a terhességi-gyermekágyi segélybe, illetve a gyedbe? Olvasónk kérdésére Széles Imre tb-szakértőnk válaszolt.
Olvasónk a következőkben fejtette ki kérdését: „2014-ben A foglalkoztatónál 4 órás munkaviszonyban 70 000 bruttó fizetéssel december 31-én megszűnik a jogviszonya a kismamának (közös megegyezéssel). B foglalkoztatónál a jelenleg 4 órás munkaviszony 2015.01.01-től 8 órássá válik (a bruttó bér 130 000 lesz, jelenleg 60 000). A szülés várható időpontja: 2015. március. Mindkét jogviszony folyamatos volt és fennállt 365 napon túl. Kérdés: nem érinti-e hátrányosan a kismamát a munkaviszonyaiban történő változás, mi lesz a tgyás és a gyed alapja, valamint jelent-e valamilyen változást az ellátás összegére nézve, ha nem év végén, hanem december vagy január hónapban változik a foglalkoztatás módja. Tb ellenőrzésen munkaviszony kezdetét 01.01-ről átjavíttatták 01.02-re, mert a munkaviszony a munkába állás napjával kezdődik, annak ellenére, hogy a járulékot a teljes hónapra megfizették. Az állami szektorban is kötnek munkaszerződéseket január 01., május 01. stb. időponttal. Melyik eljárás a helyes?”
Amennyiben jól értelmezem a kérdést: a kismamának jelenleg két munkaviszonya van „A” és „B” foglalkoztatónál. „A” foglalkoztatónál a munkaviszonya 2014.12. 31-én megszűnik, míg „B” foglalkoztatónál fennálló jogviszonya ugyanezen időponttól teljes munkaidőssé alakul át – foglalta össze a kérdést Széles Imre.
Az „A” munkáltatónál fennálló jogviszonyának a megszűnése azt jelenti, hogy ez alapján sem terhességi gyermekágyi segélyt, sem pedig gyedet nem fog kapni, hiszen biztosítása a szülés időpontjában már nem áll fenn.
Ellátásait jelen szabályok szerint csak a „B” foglalkoztatónál fennálló biztosítása, illetve itt elért 2014. évi (feltéve, hogy volt 180 bérezett napja) kereste alapján fogja kapni. Célszerűbb lett volna a terhességi gyermekágyi segélyre való jogosultságig mindét jogviszonyt fenntartani.
Ami a munkaviszony kezdetét illeti: a 2012. évi I. (Mt.) törvény 48. §-a erről úgy rendelkezik, hogy a munkaviszony kezdeti napját a munkaszerződésben kell meghatározni. Ez azonban – ellentétben a munkabérrel, munkakörrel – nem nélkülözhetetlen eleme a megállapodásnak.
Éppen ezért ugyanezen szakasz második fordulata mindezt azonnal ki is egészíti azzal, hogy ennek hiányában a munkaviszony kezdete a munkaszerződés megkötését követő nap minősül a munkaviszony kezdetének.
Ez a rendelkezés az új Mt. hatályba lépésével 2012. június 1-jével hatályát veszítette és a munkaviszonyban álló dolgozó biztosításának a kezdete a munkaviszony létrejöttétől áll fenn, amely tehát a munkaszerződésben meghatározott nap vagy a munkaszerződés megkötését követő nap.
A törvény nem munkanapot említ, tehát a munkaviszony akkor is létrejön, amennyiben éppen munkaszüneti napról van szó – emlékeztetett szakértőnk.
A tgyás jövő évtől várható változásairól itt olvashat!
Hozzászólások (0)