hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi lesz a befektetési alapokkal? Itt vannak az új szabályok!

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló

Március 15-én lépett hatályba a kollektív befektetési formákról és kezelőikről, valamint az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2014. évi XVI. törvény (Kbftv). Ezzel hatályon kívül került a befektetési alapkezelőkről és a kollektív befektetési formákról szóló, nem is olyan régen alkotott 2011. évi CXCIII. törvény.

A módosításra azért került sor, mert ez az alternatív befektetési alapkezelőkről szóló európai uniós rendeleteket ülteti át a magyar jogrendszerbe. A háttérben több uniós szabályt találunk, úgymint a 2009/65/EK irányelvet, a 2010/42/EU irányelvet, az 584/2010/EU rendeletet. Ugyanakkor a tartalom megértéséhez nem elegendő az így is tetemes törvény, még figyelembe kell venni a 78/2014. (III.14.) kormányrendeletet is, a kollektív befektetési formákról és a hitelfelvételi szabályokról.

A szabályozás központi eleme az alternatív befektetési alap (ABA) és alapkezelő (ABAK), illetve ezek közül külön kiemeli a nyilvános nyílt végű befektetési alapot (ÁÉKBV), illetve kezelőjét. Az alternatív befektetési alapkezelő rendszeres gazdasági tevékenységként befektetések kezelésével és kockázatkezeléssel foglalkozik, egy vagy több alternatív befektetési alapot, illetve részalapot kezel.

A törvény részletezi, hogy miként kaphatnak engedélyt az alapok és az alapkezelők (tárgyi, személyi, szervezeti feltételek). A befektetési alapkezelő akkor kaphat engedélyt, ha rendelkezik legalább 125 ezer euró, ingatlanalap kezelése esetén legalább 300 ezer euró induló tőkével. Ha a befektetési alapkezelő által kezelt portfólió összesített értéke meghaladja a 250 millió eurót, a szavatoló tőkéjét ki kell egészítenie. A befektetési alap és a befektetési alapkezelő felügyeleti díjat fizet, a törvény ennek számítását is meghatározza, majd részletezi az alap- és a letétkezelők működési feltételeit, illetve az alapok szervezeti átalakulását, egyesülését, szétválását is.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mi az eltérés a különböző befektetési alapok között, illetve mi lesz a meglévő alapokkal!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink