Megszűnik a parlagföldek kötelező kijelölése

  • adozona.hu

Az Agrárminisztérium több alkalommal, legutóbb júniusban tájékoztatta a gazdálkodókat az európai gazdatüntetések eredményeként év közben elfogadott uniós szabályok egyszerűsítésének hazai bevezetéséről. 2025-től jelentős könnyítések lépnek életbe: a nem termelő területek kijelölési kötelezettsége, beleértve a parlagföldekét is, megszűnik, és csak néhány kisebb korlátozás marad meg – írja a magro.hu.

A vetésváltásra, terménydiverzifikációra, és parlagföldek kezelésére vonatkozó legfontosabb előírásokat az agrártárca ismételten összefoglalta egy letölthető tájékoztatóban (https://cdn.kormany.hu/uploads/sheets/8/8a/8a1/8a10aa9b8734514496b4bc3663797d0.pdf), amelyet az őszi munkálatok megkezdése előtt tett közzé.

A Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) 7. előírás szerint a vetésváltási kötelezettséget 2024-től a terménydiverzifikációval is teljesíteni lehet, ami 2025-ben is érvényben marad.

A másik jelentős változás a parlagoltatási kötelezettség megszűnését érinti. 2024-ben Magyarország derogációt alkalmazott a HMKÁ 8. előírása alól, amely a nem termelő tájképi elemek és területek minimális arányának fenntartását írja elő. Ennek értelmében elegendő, ha a termelők a szántóterület legalább 4%-án nem termelő tájképi elemeket, például parlagföldeket, nitrogénmegkötő növényeket vagy ökológiai jelentőségű másodvetést alkalmaznak. Ezek az elemek kombinálhatók, ha lefedik a szántóterület előírt 4%-át. 2024-ben a parlagoltatás nem kötelező, de ha a gazdálkodó mégis így dönt, akkor csak talajtakarással rendelkező parlag fogadható el.

Idén a parlagként elfogadható területeken szárzúzást és talajtakaró növények alkalmazását is elfogadják, ha ez a művelet az egységes kérelem benyújtásáig megtörtént.

2025-től, a gazdatüntetések eredményeként bevezetett KAP egyszerűsítési csomag révén, jelentős változások várhatóak a HMKÁ 8-as előírásokban. A gazdáknak már nem kell kijelölniük a nem termelő területeket, beleértve a parlagföldeket is, viszont megmarad a védett tájképi elemek megőrzésének kötelezettsége.

Továbbá, a költési és fiókanevelési időszakban továbbra is tilos a nem mezőgazdasági termelési célú sövények és fák kivágása, metszése, vagy csonkítása.

A jövő évtől a nem termelő elemek kijelölése az Agro-ökológiai Program önkéntes vállalásai közé fog tartozni – olvasható a magro.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink