hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megszűnik a képviselői vagyonok nyilvánossága, a családtagoknak nyilatkozniuk sem kell

  • MTI/Adózóna

Nem kell nyilatkozniuk a magyar országgyűlési képviselőknek a jövőben az ingatlanjaikról, az autóikról, a megtakarításaikról, a hiteleikről és a tartozásaikról sem az országgyűlési törvénynek a kormánypárti képviselők által elfogadott módosítása szerint.

Az Európai Parlament szabályai szerint kell nyilatkozniuk a vagyoni helyzetükről a jövőben a magyar országgyűlési képviselőknek. Ez azt jelenti, hogy nem kell nyilatkozniuk – egyebek mellett – az ingatlanjaikról, az ingóságaikról, a hiteleikről és a tartozásaikról. Ehelyett be kell számolniuk a képviselői megbízatást megelőző három évben végzett tevékenységekről, valamint a képviselői megbízatással párhuzamosan végzett, összeférhetetlenség alá nem eső azon tevékenységekről, amelyekből adóköteles jövedelem származik.

A nyilatkozat tartalmazza az alkalmankénti tevékenységek felsorolását, ha azok összege meghaladja az évi kétmillió forintot. Nyilatkozni kell a gazdálkodó szervezetben vállalt tagságról, tisztségről, tevékenységről, illetve az ezekből származó jövedelemről, továbbá olyan érdekeltségekről gazdasági társaságban, amely befolyást gyakorolhat a közpolitikával kapcsolatos kérdésekre.

A vagyonnyilatkozatok korábbi rendszeréből derült ki például az, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek egyetlen forint félretett pénze sincsen, ahogy az is, hogy Lázár János sorra veszi a földeket.

A vagyonnyilatkozati rendszert a nemzetközi intézményekkel folytatott egyeztetésekre hivatkozva igazították az EP-képviselőkéhez – indokolta a kormány a módosítást. Ez azért érdekes, mert áprilisban még a korrupció melegágyának hívta a kormányhoz közeli média azt a vagyonnyilatkozati rendszert, amihez most igazították a kormánypártok a magyarországit.

Az új nyilatkozatot augusztus 5-éig kell megtenni, a jövőben pedig az eskütételt követő harminc napon belül. Ezentúl nem kell évente január 31-éig megismételni, hanem az adatokban történt változást harminc napon belül be kell jelenteni.

A jövőben a képviselő családtagjainak nem kell vagyonnyilatkozatot tenniük.

A parlamenti képviselőkével azonos vagyonnyilatkozatot kell tennie a köztársasági elnöknek, a Médiatanács tagjának, a számvevőszék elnökének és alelnökének, az alapvető jogok biztosának és helyettesének, az Alkotmánybíróság tagjainak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink