hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megsínyli a Brexitet a brit gazdaság

  • adozona.hu

Veszített lendületéből a brit gazdaság az októberrel végződött három hónapban: kevesebb autót adtak el és gyárak álltak le a Brexittel kapcsolatos bizonytalanságok miatti gyengébb kereslet hatására.

A brit statisztikai hivatal adatai szerint augusztus-októberben 0,4 százalékra lassult a bruttó hazai termék (GDP) növekedése az előző három hónappal összevetve, jelentősen mérséklődött a július-szeptemberben mért 0,6 százalékhoz képest.

Októberben 1,5 százalékon stagnált az éves összevetésű GDP-növekedés, havi szinten pedig 0,1 százalékos bővülést mértek. Az ipari termelés 1 százalékkal csökkent tavaly októberhez képest, ami 2016 márciusa óta a legnagyobb visszaesést jelenti.

Az árukereskedelmi mérleg októberben a vártnál nagyobb, 11,8 milliárd fontos hiánnyal zárt, míg a harmadik negyedév külkereskedelmi mérlegének hiányát 2,9 milliárd fontról 9,8 milliárd fontra rontotta a statisztikai hivatal a felülvizsgálat során.

"A legfrissebb GDP-adat újabb bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a Brexittel kapcsolatos bizonytalanságok, valamint a fogyasztókra és vállalatokra nehezedő jelentős költségnyomások ártanak a brit gazdaságnak" – mutatott rá Suren Thiru, a brit kereskedelmi kamara vezető közgazdásza.

A piacok nem nagyon reagáltak az adatokra, mivel a befektetők a Nagy-Britannia európai uniós tagságának megszűnését (Brexit) szabályozó feltételrendszert rögzítő megállapodás körüli huzavonára figyelnek.

Theresa May brit miniszterelnök szóvivője közölte: a terveknek megfelelően megtartják kedd este az alsóházi szavazást a megállapodásról. Nem megerősített médiaértesülések szerint azonban a kormány mégis a szavazás elhalasztásáról döntött.

Ha a miniszterelnök elveszíti a szavazást, több lehetőség marad, kezdve a szabályozatlan kilépéstől, amelynek következményeként Nagy-Britannia kiesik az egységes piacról, az új parlamenti választások kiírásán keresztül egy, az uniós tagságról tartandó második népszavazásig.

A brit gazdaság növekedése a 2016 júniusában tartott első népszavazás óta lassan és fokozatosan lassul. Két éve még a világ hét legfejlettebb országa között az elsők között volt a növekedési ütem, mostanra azonban Japánnal és Olaszországgal verseng a sereghajtó szerepéért.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink