hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megkapja az új hitelcsomagot Görögország

  • BruxInfo

Megkapta az Eurócsoport jóváhagyását pénteken az intézmények és az athéni kormány által kitárgyalt 86 milliárd eurós új hitelcsomag, amiből az első 26 milliárdot már augusztus 19-én Görögország rendelkezésére bocsáthatják. Az IMF bizonyos feltételek mellett ősszel beszállhat a három évre szóló görög hitelprogramba.

Megkapta a politikai szintű jóváhagyást az eurózóna tagállamainak pénzügyminisztereitől pénteken az intézmények és a görög kormány által kitárgyalt és az újabb hitelnyújtás politikai feltételeit rögzítő egyetértési megállapodás. Az Eurócsoport jóváhagyását követően előbb a tagállamok parlamentjeinek meg kell erősíteniük az ESM-programról szóló megállapodást, mielőtt augusztus 19-én átutalhatják Athénnak a 86 milliárd eurós hitel első részletét.

Az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) égisze alatt zajló program keretében a következő három évben 86 milliárd euró kölcsönt nyújthatnak Görögországnak, amiből 25 milliárd euró a bankok feltőkésítésére és a pénzügyi rendszer stabilizálására áll majd rendelkezésre.

A hitelprogramba várhatóan ősszel a Nemzetközi Valutaalap is beszáll majd, amennyiben teljesülnek előzetes elvárásai, köztük a teljes görög reformcsomag elfogadása és a görög adósság fenntarthatóságának szavatolása. Utóbbira az új görög hitelprogram ősszel esedékes első felülvizsgálatának fényében kerülhet sor. Az Eurócsoport megerősítette, hogy szükség esetén kész „lehetséges pótlólagos intézkedéseket fontolóra venni, alkalmasint az adósság visszafizetésére adott határidő meghosszabbításával, azt biztosítandó, hogy Görögország bruttó finanszírozási igényei fenntartható szinten maradjanak”.

Az Eurócsoport közleménye megjegyzi, hogy az Európai Bizottság és az EKB elemzése szerint „az adósság fenntarthatósága ambíciózus és hiteles reformprogram révén, valamint további adóssággal össszefüggő intézkedésekkel (de nem az adósság névértéken történő csökkentésével) biztosítható.

Az ESM-programból folyósítandó kölcsön első 26 milliárd eurós része – ami tehát a jóváhagyási procedúra augusztus 19-ei lezárultával rögtön hozzáférhetővé válik majd – két részletből áll majd. Az első 10 milliárd eurós részlet azonnal átutalják az ESM birtokában lévő külön számlára, amiből a görög bankok újratőkésítési és szanálási igényeit fedezik majd.

A második 16 milliárd eurós részlethez két-három fázisban juthat hozzá Athén. Az első 13 milliárd euróhoz azonnal, már augusztus 20-án, a maradékhoz pedig ősszel a program teljesítésének függvényében.

Az összesen 25 milliárd eurós banki puffer második, 15 milliárdos részletét az első programfelülvizsgálatot követően, de legkésőbb november 15-éig bocsátják majd a görög kormány rendelkezésére. Ehhez előbb még ősszel át kell világítani a görög bankokat, hogy felmérjék, milyen finanszírozási igényei vannak a pénzügyi rendszernek.

Az egyetértési megállapodás része egy markáns, 50 milliárd eurós privatizációs program. A görög hatóságok kötelezettséget vállaltak arra, hogy szeptemberben új, átlátható szabályok mentén szabják át a privatizációs törvényt, és még az év vége előtt létrehoznak egy független privatizációs alapot, amely ugyan görög tulajdonban lesz, de az európai intézmények felügyelete alá helyezik. A görög kormánynak legkésőbb októberig kell jóváhagynia az alap felállítására vonatkozó tervet. A privatizációs alapra vár majd a feladat, hogy a következő években mintegy 50 milliárd euró bevétel reményében görög állami vagyont értékesítsen. A tervezett 50 milliárd eurónyi bevétel feléből, 25 milliárd euróból a bankok feltőkésítéséhez nyújtott 25 milliárd eurós kölcsönt fizetnék vissza.

A fennmaradó 25 milliárd euró egyik felét az államadósság csökkentésére, a másik felét pedig növekedést serkentő beruházásokra fordítják majd.

Ami az egyetértési megállapodás más részeit illeti, Görögországnak azonnali bevételnövelő (főleg adóreformok révén) és kiadáscsökkentő intézkedésekkel 2018-ra a GDP 3,5 százalékának megfelelő elsődleges költségvetési többletet kell felmutatnia. Az idei elsődleges egyenleg a GDP 0,25, a 2016-os a GDP 0,5, a 2017-es pedig a GDP 1,75 százaléka lesz.

Athénnal szemben elvárás a nyugdíjrendszer mélyreható reformja a fenntarthatóság, a hatékonyság és a tisztességesség elveinek figyelembe vételével. A görög kormánynak októberig adtak időt arra, hogy kidolgozza a bevételek és a kiadások egyensúlyán nyugvó nyugdíjrendszer részleteit és azokat elfogadtassa a hitelezőkkel.

Görögország ezen kívül mélyreható munkaerő- és árupiaci reformok bevezetése mellett is elkötelezte magát a gazdaság befektetések és verseny előtti megnyitása érdekében. A reformprogram nagy hangsúlyt fektet még a közigazgatás modernizálására és politikai befolyástól való függetlenítésére is.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink